Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podejmie rozmowy płacowe ze związkowcami - wynika z wtorkowej informacji spółki. W poniedziałek z takim żądaniem wystąpiło pięć wiodących związków z największej górniczej firmy. Spotkanie jest planowane na przyszły tydzień.
- Wpłynęło do nas pismo związkowców. Na przyszły tydzień zaprosimy stronę społeczną na spotkanie - powiedział we wtorek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Rzecznik nie skomentował związkowych postulatów dotyczących potencjalnych regulacji płacowych w zatrudniającej blisko 39 tys. osób spółce. Nieoficjalnie związkowcy informują, że rozwiązaniem mogłaby być wypłata jeszcze w tym roku jednorazowego świadczenia, rekompensującego wzrost kosztów utrzymania.
Od przyszłego roku, jeżeli wejdą w życie ustalania podpisanej w końcu maja br. umowy społecznej dla górnictwa, wysokość podwyżek płac w kopalniach korzystających z pomocy publicznej będzie regulowana w wynegocjowany w umowie sposób - wówczas postulat dodatkowych podwyżek mógłby zostać potraktowany jako naruszenie umowy.
W rozmowach dotyczących umowy społecznej związkowcy początkowo proponowali coroczną indeksację wynagrodzeń górników o 2 proc. powyżej inflacji, później 1,5 proc. Ostatecznie ustalono indeksację na najbliższe cztery lata. Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj, czyli firmy objęte proponowanym systemem wsparcia (bez JSW i Bogdanki), w 2022 r. miałyby podnieść przeciętne wynagrodzenia o 3,8 proc., o 3,5 proc. w roku 2023, 3,4 proc. w 2024 oraz 3,3 proc. w 2025. Uzgodniona indeksacja wynagrodzeń byłaby powiązana ze zmniejszeniem poziomu zatrudnienia w tych spółkach. Aby ustalania z umowy społecznej zostały wdrożone, konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej m.in. na proponowany mechanizm dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń.
Pod poniedziałkowym wnioskiem o rozpoczęcie rozmów płacowych w największej górniczej spółce podpisali się przedstawiciele pięciu największych związków w PGG, tworzących tzw. pomocniczy komitet sterujący w firmie: Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, związku Kadra Górnictwo, związku Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.
Związki zawodowe wchodzące w skład Pomocniczego Komitetu Sterującego Polskiej Grupy Górniczej SA żądają rozpoczęcia przez zarząd rozmów ze stroną społeczną na tematy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem problemu regulacji płacowych dla pracowników zatrudnionych w PGG - napisali przedstawiciele strony społecznej, deklarując, iż w przypadku braku reakcji zarządu PGG, skorzystają z możliwości przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Galopująca inflacja, wzrost kosztów utrzymania powoduje degradację płac górników. Brak jakichkolwiek podwyżek płac w tym roku doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego. Zwiększona koniunktura na węgiel kamienny oraz wzrost wydajności upoważnia nas do żądania podwyżki wynagrodzeń - napisali związkowcy w piśmie skierowanym w poniedziałek do prezesa PGG Tomasza Rogali.
Obecnie - jak wynika z danych spółki - średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wynosi 7829 zł brutto. Ponadto górnicy otrzymują dwa świadczenia w roku o wysokości zbliżonej do miesięcznej pensji: premię barbórkową na początku grudnia oraz tzw. 14 pensję w lutym.
Rzecznik PGG Tomasz Głogowski zapewnia, że spółka ma odpowiednie środki na wypłatę tegorocznej barbórki i świadczenie to zostanie wypłacone w terminie. Według nieoficjalnych informacji, w skali zatrudniającej blisko 39 tys. osób firmy chodzi o ponad 300 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
13 14 wczasy opieka osłona bony, pgg na skraju bankructwa a hienom dalej mało … ale pazerny dwa razy traci
Spokojnie podwyżek nie będzie, w zamian jednorazówka 1000 netto wypłacona 17 grudnia, w obecnej sytuacji to i tak mistrzostwo :)
Jakim prawem podwyżki??? Przecież pgg przynosi straty więc najpierw obniżka wypłat aż firma wyjdzie na zero!!! Podwyżki dopiero jak będą zyski!!!
Haha szybciej pozamykają wam kopalnie niż dostaniecie podwyżke
Jakie podwyzki... Dadza zas jakies 2-3% i szychty zas beda zanizane ... Tu dadza, tam wezna i wyplaty beda dalej te same
Związki czy raczej Związek? Na Kopalni Staszic - Wujek są z tego co wiem związki które pomagają w sprawie oslon .... Napisz konkretnie który to tak blokuje i przeszkadza ? Pozdrawiam
Zgadzam się związki i dyrekcja blokują odejścia ludzi na odprawy i urlopy górnicze ustawa źle napisana pracodawca zawsze będzie blokował pracowników jeżeli ma do tego narzędzia.
Jak nie pójdą stawki w górę to skończy się na dopłatach które mogą być wyregulowane w dowolny sposób ,premia itd. Dodatkowo idąc na urlop nie ma tych dopłat, zwolnienie , Zetk tak samo.
21 dni w przodku na remontowce bez węgla 3340 pieprzenie o szopenie takie są realnia a nie prawie 8tys brutto
Jak zwykle przeciąganie w nieskończoność, jest wtorek a rozmowy na przyszły tydzień żeby się nie przepracować czasem. A potem 5 procent podwyżki której i tak nikt nie zauważy dzięki twórczej rachunkowości na kopalni
Niech dadzą odprawy i urlopy a podwyżki sobie ws..... bo związki blokują podania na kopalniach!