Rok 2022. będzie w woj. śląskim Rokiem Rzemiosła - zdecydowali w poniedziałek radni tamtejszego sejmiku. W przyszłym roku przypadnie 100. Rocznica powstania Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
Jak napisano w uzasadnieniu sejmikowej uchwały, rzemiosło jest jednym z filarów tradycji polskiej kultury i rozwoju przedsiębiorczości. To nie tylko wyjątkowa dziedzina narodowej gospodarki, lecz również istotna organizacja społeczna i zawodowa - zaakcentowano.
Nie bez znaczenia jest wymiar edukacyjny działalności rzemieślniczej, zwłaszcza że najważniejszym zadaniem organizacji zrzeszających rzemieślników jest nauczanie zawodu. Rzemiosło, kojarzone zazwyczaj z rękodziełem jest również prekursorem we wdrażaniu wielu nowatorskich rozwiązań oraz nowoczesnych technologii - wskazuje fragment uzasadnienia.
Napisano w nim także, że woj. śląskie, jako ważny region na mapie gospodarczej Polski ma głębokie zakorzenienie w tradycjach rzemieślniczych, rękodzielniczych i wytwórczych. Podkreślono szczególne znaczenie rzemiosła nie tylko dla rozwoju przemysłu na Śląsku, ale też historyczny wpływ polskich rzemieślników oraz organizacji cechowych w dążeniu do niepodległości.
Przejawem ogromnej aktywności rzemieślników w naszym regionie było powołanie po III powstaniu śląskim Izby Rzemieślniczej w Katowicach - zaznaczono.
Zasygnalizowano, że ustanowienie 2022 r. w regionie Rokiem Rzemiosła powinno znacząco przyczynić się do popularyzacji tradycyjnego rzemiosła.
Stanowić o będzie bowiem inspirację do podjęcia partnerstwa przy organizacji licznych inicjatyw i wydarzeń, co wpłynie na atrakcyjność naszego regionu i poprawę jakości życia jego mieszkańców. Zostaną pokazane zawody rzadkie, które powoli już zanikają, jak również zawody nowe związane z powstającymi nowymi technologiami - uściślono.
Jak wskazuje część uzasadnienia, ponadto ustanowienie roku 2022 Rokiem Rzemiosła pozwoli uświetnić jubileusz 100-lecia powstania Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
Ustanowienie 2022 r. w regionie Rokiem Rzemiosła to efekt uznania przez Sejmik Woj. Śląskiego inicjatywy środowiska rzemieślniczego, w tym m.in. Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Stowarzyszenia Natura i Ekologia, Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich z siedzibą w Szczyrku, Oddziału Górali Żywieckich w Wilkowicach, Związku Podhalan Oddziału w Katowicach oraz Fundacji Koronki Koniakowskie.
2021 r. był w regionie - decyzją Sejmiku Woj. Śląskiego - Rokiem Stulecia Wybuchu III Powstania Śląskiego, a także Rokiem Górali. Sejmik ogłaszał też dwa kolejne lata 2019. i 2020. Odpowiednio m.in. Rokiem Stulecia I i II Powstania Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.