Przedstawiciele związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej żądają rozpoczęcia rozmów dotyczących wzrostu wynagrodzeń. Jak wskazują to konieczne, bo górnicze pensje „zjada” inflacja oraz rosnące koszty utrzymania.
Pismo, które zostało wysłane do prezesa PGG Tomasza Rogali w poniedziałek, 15 listopada, podpisali przedstawiciele pięciu największych central związkowych w spółce: Solidarności, ZZG w Polsce, MZZ „Kadra” Górnictwo, WZZ Sierpień 80 oraz Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, którzy razem z zarządem spółki tworzą tzw. Komitet Sterujący.
„Związki zawodowe wchodzące w skład Pomocniczego Komitetu Sterującego Polskiej Grupy Górniczej S.A. żądają rozpoczęcia przez zarząd rozmów ze stroną społeczną na tematy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem problemu regulacji płacowych dla pracowników zatrudnionych w PGG S.A.” - można przeczytać w piśmie.
„Galopująca inflacja, wzrost kosztów utrzymania powoduje degradację płac górników. Brak jakichkolwiek podwyżek płac w tym roku doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego. Zwiększona koniunktura na węgiel kamienny oraz wzrost wydajności upoważnia nas do żądania podwyżki wynagrodzeń” - czytamy dalej w dokumencie.
Autorzy pisma przekazali również, że w przypadku braku reakcji zarządu na swoje żądania będą musieli skorzystać z możliwości przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Wg informacji portalu netTG.pl związkowcy z PGG chcą, aby w tym roku pracownicy otrzymali jednorazowe rekompensaty związane ze wzrostem kosztów utrzymania. W kolejnych latach wysokość podwyżek płac zostały ustalone w zapisach umowy społecznej dla górnictwa. Obecnie średnie wynagrodzenie w PGG wynosi 7829 zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.