Wydrążone podczas drugiej wojny światowej sztolnie, komory i korytarze w podziemiach góry Osówka dostępne są dla zwiedzających od ćwierć wieku. Jednak ze względu na rygory i obostrzenia obowiązujące w stanie epidemii, w tym roku nie było żadnych akcentów jubileuszowych. Udostępniono za to zwiedzającym krótki odcinek niedostępnego wcześniej wyrobiska.
- To północno-wschodni korytarz, który nigdy nie był dostępny do zwiedzania. Są w nim stalaktyty wapienne, zwisające ze stropu. Nie mamy jednak przeprowadzonych badań i nie wiemy, dlaczego tam są - mówi Zdzisław Łazanowski z Podziemnego Miasta Osówka.
Wspomniany korytarz liczy 120 metrów. Jego część można zwiedzać od 12 czerwca 2021 r. w ramach trasy pod nazwą Powojenne historie ekstremalne.
- Zupełnie inaczej teraz oprowadzamy. Tą trasę zwiedza się z przewodnikiem przy latarkach - dodaje Zdzisław Łazanowski.
Nie każdy jednak musi się na nią decydować. Standardowa trasa oświetlona elektrycznie to trasa historyczna.
Wydrążona w ramach budowy głównej kwater wodza Trzeciej Rzeszy podziemia Osówki zostały oficjalne otwarte 5 marca 1996 r., po odpowiednim zabezpieczeniu górniczym stropów i sztolni wejściowych. W tym roku jednak nie świętowano 25 rocznicy otwarcia. Poniekąd wpływ na to miały okoliczności i niepewność związana z kolejnymi decyzjami o zamknięciu i otwarciu obiektu.
Zimą sztolnie i korytarze Osówki były nieczynne do końca stycznia. Turystów zaczęto przyjmować 1 lutego. Od 20 marca do 3 maja trwało kolejne zamknięcie. Od 4 maja podziemia są ponownie otwarte. W 2020 r. zwiedziło je około 60 tysięcy osób, w tym roku zwiedzających jest o około 30 % więcej.
W jubileuszowym 2021 roku odnotować można kilka wydarzeń związanych z podziemiami. I tak 4 lutego ogłoszone zostały w Wielkiej Brytanii wyniki międzynarodowego konkursu AV News Awards. W kategorii Projekt audiowizualny roku pierwsze miejsce przyznano firmie, która wykonała trasę multimedialną w Podziemnym Mieście Osówka.
Kilkukrotnie w sztolniach i wyrobiskach Osówki gościli też przedstawiciele radia i telewizji, np. 19 marca był red. Roman Czejarek z Programu Pierwszego Polskiego Radia, 6 czerwca krótką relację zamieściła TVP Info, a 29 czerwca przybyli reporterzy francuskiego ogólnokrajowego kanału dokumentalnego RMC Décoverte.
Osówka jest jednym z kilku zespołów podziemi, jakie kryją Góry Sowie. Wydrążone pod koniec drugiej wojny światowej wyrobiska mają też krótki akcent typowo górniczy. W 1951 r. prowadzono w nich prace poszukiwawcze za rudami uranu. Wykonano wtedy dwa chodniki rozpoznawcze o łącznej długości 19 metrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.