Kilka kilometrów na północ od Kielc znajduje się zalany kamieniołom Mała Wiśniówka. Poza szmaragdowym kolorem wody, dawna kopalnia zwraca uwagę z jeszcze jednego powodu. W jej pobliżu umieszczona została bryła skalna z unikatową już dziś tablicą ufundowaną przez górników, w kształcie mapy Polski w granicach sprzed drugiej wojny światowej.
Tablicę tę ufundowali w 1938 r. robotnicy kamieniołomu Wiśniówka, chcąc w ten sposób uczcić dwudziestą rocznicę odzyskania niepodległości oraz upamiętnić pierwszego naczelnika państwa.
„W XX rocznicę odzyskania niepodległości twórcy czynu legionowego marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Robotnicy kamieniołomów Wiśniówka 1938 r” - brzmi napis wpisany w kontur Polski w kształcie, w jaki obowiązywał w latach 1921-1938. Obelisk z tablicą znajduje się we wsi Wiśniówka niedaleko posesji nr 78, około 150 metrów od zalanego obecnie wyrobiska Mała Wiśniówka.
- Wydobycie kopaliny w wyrobisku górniczym Mała Wiśniówka zostało zakończone w latach osiemdziesiątych XX wieku. Decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach z dnia 22 czerwca 1976 r. dla wyrobiska poeksploatacyjnego Mała Wiśniówka ustalony został leśny kierunek rekultywacji - informuje Monika Struska, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.
Obecnie nieczynny zakład górniczy Mała Wiśniówka należy do firmy Eurovia Vinci. Przedsiębiorstwo to prowadzi eksploatację po drugiej stronie góry, na południe od wsi Kajetanów. Tamtejszy zakład górniczy ma przed sobą wieloletnią perspektywę wydobycia. Plan ruchu kopalni Wiśniówka ważny jest do końca grudnia 2024 r., natomiast koncesja wojewody świętokrzyskiego z 29 września 2003 r. na wydobywanie kambryjskich piaskowców kwarcytowych z części złoża Wiśniówka wygaśnie dopiero 31 grudnia 2043 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.