Pięćdziesiąt lat temu rozpoczęto eksploatację najstarszego z czynnych do dzisiaj odwiertów eksploatowanych przez Oddział PGNiG w Zielonej Górze. Spośród odwiertów wykonanych wówczas w tamtym rejonie kraju część z nich planowana jest do wykorzystywania aż do 2037 r.
Historia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na Ziemiach Odzyskanych jest krótsza, jeśli zestawić ją z dziejami wydobycia np. na Pogórzu Bieszczadzkim czy Pogórzu Przemyskim. Pierwszym otworem, w którym uzyskano ropę naftową, był otwór Rybaki-1, którego drążenie ukończono 12 września 1961 r. Jego eksploatacja już się zakończyła, podobnie jak i kilku innych w pobliżu.
Spośród odwiertów obecnie eksploatowanych przez PGNiG Oddział w Zielonej Górze najstarsze pochodzą z lat 70. XX w. i umiejscowione są na kilku złożach. Najdłużej, bo od lipca 1971 r. wykorzystyany jest odwiert Bogdaj-1. Rok później, w 1972 r., oddane do użytku zostały odwierty Bogdaj-Uciechów oznaczone numerami -32, -35, -39,-44. Z lutego 1973 r. pochodzi odwierty Tarchały-3, natomiast 1976 r. odwierty Tarchały -13, -20 oraz -22.
Niewiele krótszą historię ma czynny do dzisiaj odwiert na złożu Kamień Pomorski, datowany na sierpień 1973 r. Otwory Załęcze-4 oraz Załęcze-5 pochodzą z grudnia 1973 r., zaś cztery odwierty na złożu Radziądz, figurujące pod numerami -1, -7, -8 oraz -10 z grudnia 1976 r. Od końca lat 70. XX w. węglowodory pozyskuje się ze złoża Żuchlów, konkretnie z odwiertów -4, -5, -6, -7. Wykonano je w 1979 r.
- Instalacja techniczna odwiertów jest stale monitorowana przez obsługę kopalni. Ewentualna wymiana elementów instalacji technicznej na odwiertach jest podyktowana poszczególnymi potrzebami technologicznymi związanymi z oddziaływaniem ciśnienia, składem chemicznym płynu złożowego - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Część spośród najstarszych do dziś wykorzystywanych odwiertów w zachodniej i północnej Polsce ma przed sobą tylko kilka lat użytkowania. Niektóre jednak rokują nadzieje na najdłuższą eksploatację.
Według obecnego stanu złoża Bogdaj-Uciechów oraz Załęcze widnieją w planach do 2037 r. Do 2023 r. ma potrwać wydobycie ze złoża Radziądz, do 2024 r. ze złoża Żuchlów , a do 2025 r. ze złoża Tarchały. Plany te dotyczą posiadanych przez spółkę koncesji, niektóre z nich mogą być w przyszłości przedłużane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.