O przystąpieniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych Metrex zdecydowali we wtorek członkowie zgromadzenia GZM. Metrex zajmuje się m.in. kwestiami zmian klimatu, spójności, zdrowia czy społeczności.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do wtorkowej uchwały zgromadzenia w tej sprawie, Metrex to zamknięta sieć licząca ok. 50 członków z całej Europy. Należą do nich głównie sformalizowane władze regionalne oraz instytucje metropolitalne, skupiające gminy. Obecni polscy członkowie sieci to: Szczecin, Wrocław i Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.
Członkowie Metrex koncentrują się na szukaniu sposobów sprostania aktualnym wyzwaniom metropolitalnym, związanym m.in. ze zmianą klimatu, spójnością, gospodarką obiegu zamkniętego, aspektami zdrowotnymi czy społecznymi.
Metrex współpracuje z innymi sieciami i instytucjami, w tym z Eurocities, UN Habitat, UN Economic Work Forum, Metropolis czy European Metropolitan Authorities.
W zaproszeniu do sieci, wystosowanym do przewodniczącego zarządu GZM zwrócono uwagę, że przystąpienie tej Metropolii do Metrex da bezpośredni dostęp do zasobów sieci nie tylko z poziomu metropolii (aktualnej wiedzy eksperckiej, wymiany wiedzy w zakresie wyzwań stojących przed metropoliami) ale także z poziomu gmin członkowskich.
Metrex dla Metropolii będzie także kolejnym kanałem komunikacyjnym służącym wzmacnianiu roli regionów i obszarów metropolitalnych w Europie.
Przystąpienie GZM do Metrex ma wiązać się z możliwością współtworzenia przez tę Metropolię kluczowych rozwiązań dla Europy Środkowej w dziedzinach zrównoważonego planowania urbanistycznego, odporności na kryzysy i samowystarczalności, zmian klimatycznych, infrastruktury energetycznej, demografii i kwestii społecznych, przestrzeni poprzemysłowych czy Nowego Europejskiego Bauhausu.
Udział w pracach sieci Metrex ma dać gminom członkowskich GZM wiedzę do wykorzystania w projektach własnych i ponadlokalnych.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma przystąpić do sieci Metrex na zasadzie pełnego i płatnego członkostwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.