Dziewiętnaście lat zostało do końca obowiązywania koncesji wydobywczej kopalni PCC Silicium w Zagórzu koło Łącznej w Górach Świętokrzyskich. Prawdopodobniej jednak wcześniej teren ten zostanie zwrócony wcześniejszemu gospodarzowi, jakim było Nadleśnictwo Zagnańsk. Czy w miejscu kamieniołomu ponownie wyrośnie las, czy też powstanie jezioro?
- Koncesja na wydobywanie piaskowców kwarcytowych wydana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego posiada okres ważności do 31 grudnia 2040 r. Jest to Decyzja ŚO-V.7422.2020 z dnia 05.08.2020 r. Ale z rozmów prowadzonych z przedstawicielami kopalni, działalność górnicza na tym terenie może być zakończona kilka lat wcześniej. W chwili obecnej jest to trudne do przewidzenia - informuje Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk.
Kopalnia odkrywkowa PCC Silicium od 2009 r. należy do grupy kapitałowej PCC SE z siedzibą w Duisburgu w Republice Federalnej Niemiec. Złoże kwarcytu na Bukowej Górze udostępnione zostało w 1974 r., a trzy lata później zaczęła funkcjonować bocznica kolejowa do kopalni. Bocznica kolejowa nie znajduje się na terenie pozostającym w zarządzie nadleśnictwa. Inaczej z gruntami, na których trwa eksploatacja górnicza. Tutaj kopalnia prowadzi wydobycie na podstawie umów dzierżawy gruntu z Lasami Państwowymi. Czasem notowane jest niekorzystne oddziaływanie na otoczenie. Występuje okresowe zapylenie zwłaszcza w miesiącach letnich oraz na niewielkim obszarze stagnacja wód, która powoduje usychanie drzew.
Chociaż nie wiadomo jeszcze precyzyjnie, kiedy ostatni transport urobku zostanie załadowany na wagony, to wiadomo, co ma nastąpić po zakończeniu wydobycia. Leśny kierunek rekultywacji został ustalony przez Starostę Skarżyskiego. Ostatnia decyzja w tej sprawie z 30 grudnia 2020 r. przesunęła termin wykonania rekultywacji na 31 grudnia 2045 r.
- Możliwy jest kierunek leśny rekultywacji, który de facto już się dzieje na południowym stoku wyrobiska w wyniku sukcesji naturalnej. Wydaje się, że ten kierunek rekultywacji przynajmniej na części kopalni będzie możliwy do realizacji. Na zboczach południowych licznie występuje sukcesja naturalna. Być może w przyszłości kierunek rekultywacji przybierze formę mieszaną, na przykład wodno-leśny - stwierdza Paweł Kowalczyk.
Kwarcyt z Bukowej Góry znajduje zastosowanie jako kruszywo do utwardzania dróg i szlaków kolejowych. Nadaje się także dla potrzeb hutnictwa i przemysłu materiałów ogniotrwałych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.