Turecki Urząd Energii Atomowej ogłosił decyzję o udzieleniu koncesji na budowę czwartego bloku elektrowni jądrowej Akkuyu. Wydanie zezwolenia umożliwia rozpoczęcie prac budowlano-montażowych czwartego bloku. Według informacji rosyjskiego koncernu Rosatom, mają one ruszyć na początku przyszłego roku.
Elektrownia znajduje się w prowincji Mersin na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Obecnie trwają prace nad pierwszymi 3 blokami, pierwszy blok elektrowni ma zostać ukończony w 2023 r. zgodnie z obecnymi planami.
Elektrownia ma składać się z czterech rosyjskich reaktorów VVER 1200/509 dostarczonych przez Rosatom. Całkowita moc zainstalowana wyniesie 4800 MWe. Według Akkuyu Nuclear elektrownia ma produkować 35 TWh rocznie, czyli około 10 proc. zużycia energii elektrycznej w Turcji.
Przewidywany okres eksploatacji elektrowni to 60 lat, ale w przypadku dobrego stanu technicznego można go wydłużyć nawet do 80 lat.
Warto podkreślić, że elektrownia w Akkuyu jest pierwszą elektrownia jądrową budowaną według modelu BOO - Build-Own-Operate.
Właścicielem projektu jest Akkuyu Nuclear JSC odpowiadająca również za eksploatację i wszelkie działania eksploatacyjne. Większościowy udział w tej spółce posiada rosyjski Rosatom, który zapewnia również finansowanie realizacji projektu elektrowni. Zgodnie z rosyjsko-turecką umową międzyrządową do 49 proc. akcji spółki można zbyć innym podmiotom.
Turcja zawarła w 2010 r. międzyrządowe porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej Akkuyu z Rosją. Budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2018 r., a dwa lata później rozpoczęły się również prace nad Blokiem 2.
Budowa trzeciego bloku rozpoczęła się w marcu br. Wraz z budową czwartego bloku, obiekt stanie się największą elektrownią jądrową w budowie, w której uczestniczy Rosatom. Na placu budowy każdego dnia zatrudnionych jest 12000 pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.