Przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Na opinie zainteresowanych środowisk oraz uwagi do projektu resort czeka do połowy listopada.
ZOBACZ DOKUMENT W FORMACIE PDF
Projekt nowelizacji został w ostatnich dniach udostępniony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny. Na zgłaszanie uwag przewidziano - w zależności od grupy, do której należy zgłaszający podmiot - 21 lub 30 dni.
Uwagi do projektu nowelizacji mogą zgłaszać poszczególne ministerstwa (w ramach uzgodnień międzyresortowych), podmioty działające w myśl Prawa geologicznego i górniczego (w ramach konsultacji publicznych), a także - w ramach procesu opiniowania - organizacje pracodawców, związki zawodowe, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, Rada Dialogu Społecznego oraz inni partnerzy społeczni.
Projekt zakłada istotną zmianę przepisów w wielu obszarach, regulowanych przez Prawo geologiczne i górnicze. Przewiduje się m.in. wyodrębnienie nowego działu administracji rządowej pod nazwą geologia (dziś sprawy geologii są formalnie w dziale środowisko) oraz wzmocnienie ochrony prawnej złóż kopalin, co jest realizacją pokontrolnych zaleceń Najwyższej Izby Kontroli.
Nowy dział administracji rządowej - geologia - będzie obejmował sprawy dotyczące polityki i bezpieczeństwa surowcowego państwa w zakresie surowców kopalnych, badania zasobów surowców kopalnych i zarządzania nimi oraz zarządzania górotworem, kwalifikacji w zakresie geologii; inicjowania, koordynowania i nadzorowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie zasobów surowców kopalnych oraz udział w pracach organów instytucji międzynarodowych, a także funkcjonowanie państwowej służby geologicznej.
Nowelizacja wprowadza do Prawa geologicznego i górniczego instrumenty prawne związane z transformacją energetyczno-klimatyczną oraz liberalizuje i porządkuje przepisy regulujące działalność prowadzoną na podstawie tej ustawy. Chodzi również o usprawnienie działalności organów nadzoru górniczego, wprowadzenie regulacji dotyczących dotacji dla podmiotów z obszaru ratownictwa górniczego, udoskonalenie zasad prowadzenia szkoleń w górnictwie czy potwierdzania kwalifikacji górniczych oraz zmianę przepisów regulujących działalność państwowej służby geologicznej.
Projekt ustawy stanowi, iż złoże będzie mogło być uznane za strategiczne na podstawie decyzji administracyjnej. Tryb postępowania administracyjnego, wszczynanego z urzędu przez centralny organ administracji geologicznej, będzie dotyczył złóż kopalin, które zostaną udokumentowane po wejściu w życie nowelizacji - czytamy w ocenie skutków regulacji.
Analogiczny tryb przewidziano dla złóż kopalin, które zostały udokumentowane wcześniej, z zastrzeżeniem, że w tym przypadku wprowadzona została cezura czasowa - dwa lata od wejścia w życie nowelizacji, co ma służyć m.in. mobilizacji do dokonania przeglądu złóż kopalin w celu ustalenia, które z nich spełniają przesłanki złoża strategicznego.
Postępowanie w sprawie uznania złoża za złoże strategiczne nastąpi w ramach nowego postępowania, które będzie mogło zostać wszczęte z urzędu przez Głównego Geologa Kraju po zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej obejmującej złoże.
Projektowana nowelizacja ma m.in. zapewnić, by złoża kopalin, uznane za kluczowe dla Polski i gospodarki, były prawnie chronione - np. nie podlegały trwałej zabudowie, uniemożliwiającej eksploatację. Nowe przepisy mają zabezpieczyć złoża tak, aby - o ile jest to możliwe - nie były trwale zabudowane i zurbanizowane. Jednak z drugiej strony mają być uwolnione tereny, na których eksploatacja nie jest prowadzona bądź planowana. Chodzi np. o możliwość budowy farm fotowoltaicznych nad udokumentowanymi i w przyszłości możliwymi do pozyskania kopalinami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.