Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zajmującej się likwidacją i zagospodarowaniem majątku dawnych zakładów górniczych, ogłosiła konkurs na stanowisko nowego prezesa firmy. Zastąpi on Janusza Gałkowskiego, odwołanego z tej funkcji w minioną sobotę.
Jak wynika z opublikowanego we wtorek na stronie internetowej SRK ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko prezesa, zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 10 listopada tego roku. Otwarcie zgłoszeń nastąpi 16 listopada, a rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi przez Radę kandydatami zaplanowano na 20 listopada oraz - w razie potrzeby - w kolejnych dniach, w bytomskiej siedzibie SRK.
Do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego, dwuosobowym zarządem spółki kieruje wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Radosław Wojtas.
Odwołany ze stanowiska w sobotę Janusz Gałkowski kierował pracami zarządu SRK przez ostatnie trzy lata - od października 2018 roku. W lipcu ub. roku rozpoczął drugą kadencję na stanowisku prezesa. Przyczyn jego odwołania nie podano. W zarządzie SRK, obok wiceprezesa Radosława Wojtasa, pozostaje obecnie także wiceprezes ds. likwidacji kopalń Janusz Smoliło.
Jak podano w ogłoszeniu konkursowym, Rada Nadzorcza może w każdym czasie bez podania przyczyn zakończyć postępowanie kwalifikacyjne bez wyłonienia kandydatów.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
1 października br. Sejm znowelizował tzw. ustawę górniczą, wydłużającą do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do SRK oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r. Nowela przedłuża też regulacje dotyczące osłon dla górników. Po przyjęciu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta, nowelizacja ma wejść w życie 1 grudnia br.
W oparciu o znowelizowaną ustawę, w SRK będą likwidowane ruchy górnicze Pokój oraz Jastrzębie III, a z przewidzianych w ustawie osłon socjalnych skorzysta łącznie ponad 3,7 tys. pracowników. Podczas urlopów górniczych mają oni utrzymywać 80 proc. wcześniejszego wynagrodzenia, a wielkość jednorazowych odpraw pieniężnych będzie podniesiona do 120 tys. zł na rękę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.