Mniej niż pół roku zostało do końca prac nad analizą możliwości pozyskiwania metanu z pokładów węgla w zaniechanych złożach tej kopaliny. Badania prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
W ramach zadania PIG-PIB podjął się analizy zaniechanych złóż węgla dwóch zagłębi, Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW) i Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego (DZW). Po wstępnej analizie 60 zaniechanych złóż węgla z obu zagłębi do dalszych szczegółowych badań wytypowano 9 złóż położonych w zachodniej części GZW. Prace badawcze obejmowały wyłącznie analizę istniejących danych zawartych w dokumentacjach geologicznych i innych opracowaniach archiwalnych dotyczących tych złóż.
- Zadanie badawcze tego rodzaju nie było w przeszłości prowadzone przez Instytut. Projekty, które były realizowane, nie dotyczyły metanu ze złóż kopalń zamkniętych, lecz złóż eksploatowanych lub niezagospodarowanych górniczo, np. Odmetanowanie pokładów węgla w rejonie Gilowice poprzez stymulację produktywności - informuje Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
W Polsce wydobycie metanu ze zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego do tej pory ma charakter marginalny. Jak wynika z danych za 2020 r., roczna wielkość wydobycia wynosiła wtedy około 5 mln m sześc.
Realizowany przez PIG-PIB program badawczy pod nazwą Analiza i ocena potencjału surowcowego złóż węglowodorów: Ocena potencjału zasobowego i możliwości eksploatacji metanu z pokładów węgla w zaniechanych złożach węgla kamiennego prowadzony jest od kwietnia 2019 r. Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac to marzec 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.