Coraz częściej klasyczne spawarki ręczne zastępują roboty spawalnicze. To zaawansowane urządzenia, które w dużej mierze pracują automatycznie. Niemniej jednak najczęściej określa się je mianem półautomatycznych, ze względu na konieczność programowania i nadzorowania ich pracy. Kto może się tym zajmować? Czy trzeba uzyskać specjalne uprawnienia, aby zostać programistą robota spawalniczego? Wyjaśniamy!
Operator robota spawalniczego z uprawnieniami
Choć robot spawalniczy nie jest urządzeniem, z którym operator ma tak bezpośrednią styczność jak ze spawarką ręczną, też może stanowić zagrożenie. Poza tym poprawność wykonania spawania wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Liczba ustawień w nowoczesnych spawarkach półautomatycznych jest ogromna. Dowodem tego niech będzie choćby robot spawalniczy z oferty Cloos.
Aby wykorzystać wszelkie jego możliwości, trzeba posiadać bardzo dużą wiedzę. Dlatego właśnie operator robota spawalniczego musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Wiele firm organizuje kursy na roboty spawalnicze, nauczając, jak programować i nadzorować pracę tego typu sprzętu. Aby rzeczywiście móc pracować jako programista robota spawalniczego, należy nie tylko przejść szkolenie, ale również zdać egzamin. Warto podkreślić, że dotyczy on wszystkich robotów spawalniczych.
Na czym polegają kursy na roboty spawalnicze?
Chcąc zostać operatorem robota spawalniczego, trzeba zdać egzamin. Udział w szkoleniu teoretycznym nie jest konieczny. W rzeczywistości jednak kursy na roboty spawalnicze są niezbędne do nabycia umiejętności obsługi tego sprzętu. Podczas kursów uczestnicy dowiadują się, czym są roboty spawalnicze, jak działają oraz jakie są ich rodzaje. Biorą udział w zajęciach teoretycznych, a następnie przechodzą do treningu praktycznego, którą wieńczy egzamin.
Roboty spawalnicze i ich wymagania
Wcześniej wspominaliśmy, że programowanie robotów spawalniczych nie jest proste. Na czym jednak polega trudność? Rzecz w tym, iż ustawić trzeba wiele parametrów. Niewielki błąd może spowodować, że uzyskane efekty spawania będą niewystarczające. W najlepszym razie spowoduje to tylko straty finansowe. W najgorszym takie błędy prowadzą do wypadków z udziałem maszyn i ludzi. Zatem programista robotów do spawania musi wiedzieć, jak ustawić główne parametry pracy sprzętu, do których należą:
Napięcie łuku elektrycznego generowane przez robota spawalniczego decyduje o stabilności urządzenia. Dłuższy łuk sprawia, że obsługa spawarki staje się trudniejsza. Ponadto to operator decyduje, w jakim tempie wysuwa się drut i jak szybko jest spalany. Natomiast jeśli chodzi o roboty spawalnicze typu MIG MAG, kluczowe ustawienie dotyczy tempa emisji gazu. Jeśli jest on wypuszczany zbyt wolno, spada efektywność spawania i jakość spoiwa.
Choć aby obsługiwać roboty spawalnicze, wymagane są pewne uprawnienia, każdy może nauczyć się pracy z tego typu sprzętem. Producenci dokładają wszelkich starań, aby roboty spawalnicze były jak najprostsze w obsłudze. Zapoznanie się z teoretycznymi aspektami spawania robotami i trening praktyczny wystarczą, aby zostać dobrym programistą robota spawalniczego. Wszystko to oferują kursy na roboty spawalnicze, które kończą się egzaminem. Do egzaminu może podejść praktycznie każdy. Wystarczy posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie, mieć ukończone 18 lat i pozytywnie przejść badania lekarskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.