Około 7 tys. osobników liczy populacja bobra w woj. śląskim - wynika z wyliczeń przeprowadzonych na zamówienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ). Przyrodnicy zaznaczają, że wyniki inwentaryzacji pozytywnie ich zaskoczyły.
Szacujemy, że populacja bobra w naszym legionie liczy sobie ponad 7 tysięcy osobników w prawie 2 tysiącach rodzin. Wyniki liczenia zostały zawarte w inwentaryzacji zamówionej przez katowicką RDOŚ, przygotowanej w oparciu o szczegółowe dane i sprawdzoną metodologię - podał w piątek rzecznik RDOŚ Łukasz Zych.
Najwięcej bobrów zamieszkuje północną część regionu, a więc powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski oraz samą Częstochowę. Stosunkowo duża populacja występuje również w okolicach Rybnika, Żor i Wodzisławia Śląskiego, a także Sosnowca i Jaworzna. Najwięcej stanowisk tych zwierząt w przeliczeniu na powierzchnię jest właśnie w Sosnowcu, gdzie autorzy inwentaryzacji potwierdzili aż 13 rodzin bobrów.
- W rzeczywistości może ich tu być nawet dwa razy tyle, gdyż nie do wszystkich nor czy żeremi udaje się dotrzeć, a przyjęta metodologia pozwala oszacować dokładną liczbę bobrów w oparciu o analizę rozmieszczenia ich potwierdzonych stanowisk i istniejącą sieć hydrologiczną - wskazał Zych.
Żadnej rodziny bobrów nie potwierdzono jedynie w Katowicach, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, co - jak wyjaśniają przyrodnicy - wynika prawdopodobnie z faktu, że większość cieków wodnych w tych miastach jest mocno uregulowanych, a ich brzegi zostały zabudowane w taki sposób, że bobry nie mogą drążyć nor ani budować żeremi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.