KGHM, po rocznej przerwie w organizacji imprez barbórkowych spowodowanej pandemią, wraca do tradycyjnych form obchodów Dnia Górnika. Jak informują służby prasowe spólki, KGHM już 7 listopada rozpoczyna uroczystości 35. Biegiem Barbórkowym o Lampkę Górniczą w Lubinie. Z kolei 3 grudnia zaplanowano Akademię Centralną, Pochód Lisa Majora oraz karczmę centralną i comber babski.
- Górnicze tradycje są bardzo ważne dla całej społeczności Zagłębia Miedziowego. Pandemia zatrzymała na wiele miesięcy uroczystości, ale nie zatrzymała ani na moment naszej firmy. Działamy i chronimy naszych pracowników i ich rodziny. W roku 60-lecia KGHM będziemy wspólnie świętować osiągnięcia firmy, których było naprawdę sporo. Zwiększamy produkcję, planujemy odważne inwestycje i dzielimy się sukcesami z załogą – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Tradycyjna akademia barbórkowa odbędzie się 3 grudnia w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Podczas uroczystości wyróżnieni pracownicy miedziowego giganta otrzymają odznaczenia państwowe, szpady górnicze i wyróżnienia jubileuszowe, w tym medale „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA”.
Również 3 grudnia KGHM zaprasza mieszkańców Lubina i całego Zagłębia Miedziowego na Pochód Lisa Majora z ceremonią skoku przez skórę. Trasa zostanie poprowadzona z Centrum Kultury Muza, przez ulice Armii Krajowej, Niepodległości, Mieszka I do Rynku. Tam zaplanowano główne widowisko. Pochód to tradycja górnicza, podczas której wybrany górnik otrzymuje funkcję mistrza ceremonii i m.in. wręcza szpady młodym adeptom tego zawodu.
W tym roku centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS, a comber babski w budynku cechowni w Zakładach Górniczych Lubin.
Każdy z oddziałów górniczych zorganizuje także uroczystości zakładowe dla pracowników.
Uroczystości barbórkowe będą kontynuowane 4 grudnia. W sobotę rano zaplanowano tradycyjne pobudki górnicze, o godz. 9:00 odbędzie się msza św. w intencji górników w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. W dniu św. Barbary delegacje złożą też kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.
Udział w uroczystościach barbórkowych (akademii, karczmach, combrach i biesiadach) organizowanych przez KGHM będzie możliwy wyłącznie dla zaszczepionych pracowników i gości. Firma podjęła decyzję o ograniczeniach ze względu na bezpieczeństwo załogi i świętujących w sytuacji pandemicznej. Wytyczne są oparte na rekomendacjach rządowych i medycznych (WHO).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rasizm i segregacja w jednym. Dymisje natychmiastowe.
Mam nadzieję że związki i załoga pokażą jaja i zbojkotują tą imprezę. Niech se zarząd zaprosi niedzielskiego i horbana
Panowie z KGHM - segreguje się śmieci, a nie ludzi. Hańba, Barbórka tylko dla wybranych. Rekomendacje medyczne i rządowe nie usprawiedliwiają tych podłych działań. Redakcja oczywiście zero stosownego komentarza o złamaniu podstawowych praw człowieka. Czyżby jakieś fundusze z ministerstwa na covidową propagandę wpłynęły?
To jest faszyzm sanitarny segregowanie ludzi (już były tramwaje tylko dla ...) . Proszę sobie wpisać covid Singapur Izrael co udawania ze 90% populacji zaszprycowane a zakażeń więcej niż rok temu... I jeszcze jedno jaka jest podstawa prawna sprawdzania stanu zdrowie to tajemnica lekarska a nie kopalniana.
Jak rozumiem, prawnicy spółki przeanalizowali możliwość otrzymania pozwów od tych pracowników, którzy nie zostaną wpuszczeni na Barbórkę, gdyż nie będą chcieli ujawniać prywatnych wrażliwych informacji o swoim zdrowiu, w tym o fakcie zaszczepienia bądź niezaszczepienia? W tym od osób, które posiadają przeciwwskazania lekarskie do szczepień.