Pierwsza edycja Rybnickich Targów Edukacji, zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego filię Politechniki Śląskiej, już zakończona. Wydarzenie skierowane było zarówno do uczniów szkół podstawowych, którzy w ramach popularyzacji nauki uczestniczyli w przygotowanych dla nich warsztatach, jak również do uczniów szkół średnich, dla których została przygotowana konkretna oferta edukacyjna związana z podjęciem studiów na wyższej uczelni.
W Targach wzięli udział pracownicy Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, prezentując kierunki studiów obecnie prowadzone na Wydziale, tj.: Automatykę i Informatykę Przemysłową, Geodezję i Kartografię, Geoinżynierię i Eksploatację Surowców, Inżynierię Bezpieczeństwa oraz Rekultywację i Zagospodarowanie Terenów Poprzemysłowych. Pomogły w tym filmy promujące poszczególne kierunki oraz informator zawierający niezbędne dane na temat prowadzonych studiów.
Szczególną popularnością, zarówno wśród najmłodszych, jak i starszej młodzieży, cieszyły się prowadzone przez pracowników Wydziału warsztaty.
Dzięki takiej aktywności można było zapoznać się ze sprzętem geodezyjnym, m.in. tachimetrem GTS-603 oraz dronem DJI Matrice 210, a dr inż. Aleksandra Mierzejowska oraz inż. Monika Żogała w ciekawy sposób opowiadały o zasadach ich działania oraz wykorzystania tego typu instrumentów w pracach geodezyjnych.
W barwny świat minerałów i skał zabrała uczniów dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska, prof. Politechniki Śląskiej. Uczniowie mogli dokonać obserwacji makroskopowych minerałów, ale również obserwować je w znacznie większym powiększeniu w specjalnie przygotowanych preparatach mikroskopowych, tzw. płytkach cienkich, przy użyciu mikroskopu polaryzacyjnego do badań w świetle przechodzącym.
Równie interesujące były zajęcia prowadzone przez dr. hab. inż. Piotra Cheluszkę, prof. PŚ, który przybliżył uczniom tajniki budowy i działania robotów. W czasie warsztatów wykorzystane zostały modele robota poruszającego się po wyznaczonej linii, zbudowanego z klocków LEGO Mindstorms, oraz robota mobilnego na podwoziu gąsienicowym wyposażonego w chwytak na ramieniu. Został on wykonany z elementów zestawu Makeblock, sterowanego zdalnie z aplikacji na tablecie. Wreszcie robota paletyzującego, czy kolejnego, sterowanego zdalnie z aplikacji, modelu robota samobalansującego, oddającego ideę dwukołowego pojazdu typu Segway. Najwięcej frajdy, zwłaszcza tym młodszym uczestnikom warsztatów, dała możliwość wykazania się zręcznością, dokładnością i cierpliwością podczas operowania robotem mobilnym w zadaniu polegającym na pobieraniu chwytakiem elementów, ich przenoszeniu oraz odkładaniu w miejscu docelowym. Młodzież szkół podstawowych i średnich poprzez zabawę zetknęła się z zaawansowaną techniką z zakresu robotyki, stosowaną nie tylko w przemyśle, lecz także w życiu codziennym.
Na zajęciach prowadzonych przez dr inż. Maję Taraszkiewicz-Łydę, dr. hab. inż. Zygmunta Korbana, prof. Politechniki Śląskiej, oraz mgr inż. Ewę Matuszewską-Majcher uczniowie mogli sprawdzić swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Ćwiczenie przebiegało z wykorzystaniem specjalistycznego aparatu, który automatycznie obliczał liczbę zaprezentowanych bodźców i prawidłowych reakcji, a także liczbę pominięć oraz liczbę reakcji błędnych.
Rybnickie Targi Edukacji były niewątpliwie interesującym wydarzeniem, gdzie dzieci oraz młodzież mogły zetknąć się z praktycznym aspektem nauki, poznać nowoczesne metody badawcze oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.