W mijającym roku na terenie Bytomia odnotowano szkody górnicze w należącej do miasta infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej. W kilku przypadkach Węglokoks Kraj Sp. z o.o., będący właścicielem bytomskiej kopalni Bobrek, uznał szkody i zawarł z gminą ugody dotyczące sfinansowania kosztów naprawy.
Jednym z uszkodzonych obiektów była w 2021 r. oczyszczalnia ścieków „Miechowice” przy ul. Łaszczyka. Stwierdzono tam szkody na zbiornikach Biomix i zlecono dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą wzmocnienia ścian zbiorników wraz z naprawą szkód bioreaktorów. W trybie doraźnym wykonano miejscowe uszczelnienie pęknięć reaktorów. Ucierpiał też budynek administracyjny oczyszczalni. Zaobserwowano w nim pęknięcia i rozszczelnienia w obrębie dylatacji, wybrzuszenie płytek podłogowych a także pęknięcia ścian wewnętrznych w budynku. Oględziny piaskownika tejże oczyszczalni wykazały pęknięcia ścian kanału z betonu zbrojonego, doprowadzającego ścieki do piaskownika oraz zapadnięcie płyt chodnikowych wokół niego. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zleciło dokumentację projektową naprawy.
Poza tym w 2021 r. wystąpiły szkody górnicze w sieci wodociągowej przy ul. Pogodnej 12 i 4. Tam awarie charakteryzują się pęknięciami na połączeniu przyłączy wody do budynków z siecią wodociągową. Węglokoks Kraj Sp. z o.o. uznał uszkodzenia jak mające związek z działalnością górniczą i zadeklarował, że zwróci koszty awarii zgodnie z zawartą ugodą.
W następstwie szkód górniczych zanotowano w Bytomiu awarie sieci kanalizacyjnej. Jedną z nich był powstały przeciwspadek na kanale betonowym oraz potwierdzone geodezyjnie obniżenie terenu przy pl. Słonecznym 2. Awaria ta spowodowała brak możliwości odpływu ścieków m.in. z budynków przy pl. Słonecznym.
Inna awaria miała miejsce przy ul. Wolnego 2a, 2b i ul. Alberta 14 w Bytomiu. Tam w trybie awaryjnym BPK sp. z o.o. wykonało zbiornik na kanale ogólnospławnym w celu zapobieganiu zalewaniu ściekami budynku przy pl. Słonecznym 2 i zapewnienia możliwości odprowadzania ścieków. Zawarta została ugoda pomiędzy UM Bytom a Węglokoks Kraj Sp. z o.o. o zwrot kosztów cyklicznego wypompowywania zbiornika. Obecnie trwają prace nad zawarciem ugody na zwrot kosztów wykonania zbiorników.
Jeszcze inne uszkodzenie kanalizacji nastąpiło w pl. Słonecznym 1 w Bytomiu. Tam zarwanie kanału miało miejsce na długości około 7 metrów. Węglokoks Kraj Sp. z o.o. uznał uszkodzenia jako mające związek z działalnością górniczą i zadeklarował zwrócić koszty awarii zgodnie z zawartą ugodą.
- Przyczyną podtapiania są postępujące obniżenia terenu. Na przedmiotowych odcinkach kanalizacji wykonano inspekcję TV, która wykazuje nieprawidłowości tzn. przeciwspadki. Do czasu określenia sposobu docelowej naprawy konieczne jest regularne czyszczenie i pompowanie ścieków. BPK wypompowuje ciąg główny kanału przy ul. Pogodnej 12-13. Węglokoks Kraj Sp. z o.o. uznał uszkodzenia jako mające związek z działalnością górniczą i zwróci koszty wypompowywania kanału, a obecnie trwają prace nad zawarciem ugody - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Obecnie na terenie Bytomia funkcjonują dwie czynne kopalnie węgla kamiennego.Są to należąca do spółki Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK „Bobrek-Piekary” Ruch Bobrek oraz Zakład Górniczy „Eko-Plus” sp. z o.o.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.