Śląscy samorządowcy konsultowali w środę, 20 października, w Katowicach wstępną dokumentację budowy nowej linii kolejowej łączącej Katowice z Ostrawą, z połączeniem do Jastrzębia-Zdroju - wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.
W Sali Błękitnej Gmachu Sejmu Śląskiego omawiano dziś kwestię wariantów budowy linii kolejowej łączącej Katowice i Jastrzębie-Zdrój. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie województwa: Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża oraz samorządowcy reprezentujący gminy wzdłuż których będzie przebiegała nowa trasa - napisano na stronie urzędu.
W komunikacie o spotkaniu, o którym urząd wcześniej nie informował mediów, przypomniano, że 20 lipca br. spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zawarła ze spółką Egis Poland umowę na wstępną dokumentację budowy odcinka nowej linii Katowice-Ostrawa, z nowym odcinkiem Jastrzębie-Zdrój - Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i łącznicami w kierunku Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.
Realizacją prac na trasie Katowice - Jastrzębie zajmie się spółka PLK - PKP. Projekt prac został już przez nią zaakceptowany. W tej chwili zaś trwają spotkania i konsultacje odnośnie do wytyczenia lokalizacji stacji oraz kwestii kosztów. W pierwszym wariancie koszt budowy połączenia wyniósłby 541 mln zł, w drugim 319 mln zł - napisano na stronach urzędu marszałkowskiego.
W pierwszym wariancie podróż na trasie Katowice - Jastrzębie trwałaby 69 minut, w drugim 74 minuty. Linia łączyłaby Jastrzębie z Katowicami i Żorami, powstałoby także połączenie Żory - Orzesze. Połączenie obsługiwałoby 18 pociągów: 12 z nich kursowałoby na trasie Katowice - Żory-Jastrzębie, sześć dodatkowo obsługiwałoby odcinek łączący Żory i Rybnik - podał urząd marszałkowski.
Zasygnalizował też, że trwające rozmowy dotyczą m.in. rozmieszczenia stacji kolejowych. Na przykład w wariancie pierwszym pociąg zatrzymywałby się na stacjach: Jastrzębie (Rondo Centralne), Jastrzębie (Rybnicka), Zofiówka, Skrzeczkowice, Żory (os. Pawlikowskiego i Sikorskiego, al. Zjednoczonej Europy), Orzesze, Szczejkowice, Bełk, Pawłowice - wymienili urzędnicy marszałka.
Podali też, że data złożenia wstępnej dokumentacji dla budowy linii kolejowej Katowice - Jastrzębie to 24 listopada br. Do tego czasu odbędą się kolejne spotkania związane z rozpoczęciem realizacji projektu, który całościowo ma zamknąć się w 2030 r - poinformowano.
Analizie zostanie także poddana kwestia osiadania terenu związanego ze szkodami górniczymi na odcinkach, gdzie zostanie wytyczona trasa połączenia kolejowego. Gminy partycypujące w kosztach muszą zabezpieczyć środki w swoich Wieloletnich Prognozach Finansowych - zastrzeżono.
- Nadchodzi czas kluczowych rozstrzygnięć dotyczących tego bardzo ważnego dla województwa połączenia kolejowego - powiedział, cytowany w informacji urzędu, wicemarszałek Dariusz Starzycki.
W październiku 2019 r. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i spółki CPK informowali o zwycięstwie wniosku CPK ws. unijnej dotacji 1,75 mln euro pod kątem prac przygotowawczych do budowy nowego kolejowego połączenia Katowic z Ostrawą przez Jastrzębie-Zdrój w konkursie w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.