Wielu Polaków pracuje dzisiaj za granicą. Część z nich prowadzi własne firmy, inni zatrudnieni są w zagranicznych przedsiębiorstwach. Najpopularniejszymi kierunkami podróży zarobkowych naszych obywateli są natomiast Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, a także Niemcy. W tym artykule przyjrzymy się temu ostatniemu państwu. Czy Gewerbe w Niemczech wciąż jest opłacalna?
Ile można zarobić?
Popularna Gewerbe, a właściwie w pełnej formie Gewerbebetrieb, to po prostu własna działalność gospodarcza. W ten sposób u naszego zachodniego sąsiada pracuje dzisiaj wielu Polaków i z roku na rok ta liczba rośnie. W latach 90. taki rodzaj zatrudnienia był dla nich prawdziwym eldorado. Wiele mówiło się o korzyściach wynikających z pracy za granicą. Czy dzisiaj można równie dużo zarobić? Statystyki wskazują, że wciąż istnieje duża dysproporcja między zarobkami w Niemczech i w Polsce. Średnie zarobki polskiego obywatela we własnym kraju kształtują się na poziomie nieco ponad 4000 złotych netto. Praktycznie tyle samo zarabia się w Niemczech... ale w walucie euro. Koszty życia w Niemczech nie są natomiast aż tak drastycznie wyższe niż w Polsce. Ostatecznie zatem Polacy zakładający Gewerbe w Niemczech mogą zarobić co najmniej cztery razy więcej niż w Polsce.
Dlaczego Gewerbe jest opłacalna?
Niemcy są atrakcyjnym państwem do rozwoju Gewerbe z wielu względów. Przede wszystkim Polaków przyciąga bliskość geograficzna i kulturowa. Najczęściej z Niemiec można przetransportować się do rodzinnego domu w zaledwie kilka godzin. Poza tym w gruncie rzeczy Niemcy mentalnie aż tak się od nas nie różnią. Polacy w Niemczech są również cenionymi specjalistami. Najczęściej zatrudnienie znajdują w takich branżach, jak transport, służba zdrowia, logistyka, produkcja, motoryzacja, opieka oraz wszelkie usługi. Polacy często otwierają w Niemczech swoje warsztaty samochodowe, firmy remontowe i budowlane, a także firmy sprzątające. Czasem po latach pracy w Niemczech wracają do Polski. Czasem jednak ich sytuacja finansowa staje się na tyle dobra, a firma na tyle rozwinięta, że szkoda im porzucać tak wygodnego życia u naszych zachodnich sąsiadów.
Jak założyć własną działalność w Niemczech?
Założenie działalności gospodarczej, czyli Gewerbe w Niemczech nie jest przy tym szczególnie skomplikowanym procesem. Wymaga jedynie skompletowania odpowiednich dokumentów. Nie trzeba przy tym robić tego samodzielnie. Na rynku działają firmy, które chętnie udzielają pomocy Polakom budującym swoją firmę za granicą. Wszystkie formalności załatwiają od A do Z, a przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć na spokojny sen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.