- Pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową i wdrażanie rozwiązań technologicznych - stwierdził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas debaty dotyczącej prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050.
- Z nowymi technologiami wiążą się zarówno szanse, jak i zagrożenia. Adaptacja do świata, w którym tempo powstawania i upowszechniania się nowoczesnych rozwiązań wciąż przyspiesza, stanowi jedno z wyzwań współczesnego świata - zaznaczył Buda. Wiceszef MFiPR zwrócił uwagę na rolę centrów transferów wiedzy i technologii - umożliwiają one współpracę uniwersytetów i placówek badawczych z sektorem prywatnym, a w konsekwencji szybsze wprowadzanie nowych technologii wypracowanych na uczelniach na rynek komercyjny.
Jego zdaniem pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową i wdrażanie rozwiązań technologicznych. Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Jak mówił, innowacje są bazą dla transformacji gospodarczej, powstawania nowych rynków pracy i kształcenia wyspecjalizowanej kadry pracowników. Podkreślił, że rozwiązania nowej generacji mają szansę stać się katalizatorem zmiany dla wielu regionów Polski, a prace nad zaawansowaną infrastrukturą do przesyłu danych pozwolą wyeliminować białe plamy w dostępie do internetu i kłopoty z przepustowością sieci.
Opracowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski - łączy planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.
Celem KRK 2050 jest m.in. identyfikacja kluczowych światowych i krajowych trendów kształtujących przyszłość; pokazanie najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska; przedstawienie możliwych scenariuszy rozwojowych.
Jak wyjaśnił resort, w ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. 20 października ma się odbyć ostatnia dyskusja i wysłuchanie poświęcone kwestiom społeczeństwa i jakości życia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.