Konferencja z cyklu „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej” odbywa się po raz 34. Naukowcy, menedżerowie i inżynierzy spotkają się – po rocznej przerwie spowodowanej pandemią – w Zakopanem od 17 do 20 października 2021 r. Przewodnim tematem tegorocznej konferencji jest: „Energetyka krajowa a europejski Zielony Ład”.
Liczba zagadnień, które są poruszane w trakcie obrad, jest bardzo duża. Są to m.in. kwestie: miksu energetycznego dla Polski, kluczowych działań w ramach Zielonego Ładu, przemian w energetyce i miejsca paliw stałych w krajowym programie polityki energetycznej, rynku paliw i energii, wpływu transformacji energetycznej na społeczeństwo, energetycznego wykorzystania wodoru oraz magazynowania energii, a także rynku mocy.
Ponadto poruszane są zagadnienia: prognozowania zapotrzebowania na paliwa, energię elektryczną i ciepło; cen paliw i energii oraz kosztów ich pozyskania; rynków i giełd paliw oraz energii; energetyki gazowej, jądrowej, odnawialnej, rozproszonej; tendencji rozwojowych polskiego i europejskiego sektora paliw i energii, regulacji prawnych w sektorze górnictwa i energetyki.
Wydarzenie to jest organizowane od 1979 r. przez Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk, a od 1987 r. do organizacji włączył się Zakład Podstawowych Problemów Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, obecny Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią.
Konferencje z tego cyklu stwarzają możliwości spotkań i dyskusji różnych środowisk inżynieryjno-technicznych, badawczych i naukowych zainteresowanych problematyką pozyskania pierwotnych nośników energii i ich przemysłowego wykorzystania. Intencją spotkań jest pełniejsze wzajemne poznanie przez górników, koksowników i energetyków specyfiki kompleksu paliwowo-energetycznego oraz jego złożonych problemów w powiązaniu z całością krajowej gospodarki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.