Kilometr od KWK Boże Dary znajdowała się stacja kolejowa Katowice Kostuchna. Nie ma tam już peronów, podobnie jak na kolejnej na tej trasie dawnej stacji Katowice Murcki. W Murckach perony rozebrano w 2012 r., a w 2018 r. wyburzono budynek stacyjny. PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają jednak naprawić pochopną decyzję sprzed kilku lat i odtworzyć tam perony.
O tym, że w katowickiej dzielnicy Murcki była stacja klejowa, przypomina już tylko przystanek autobusowy Murcki Dworzec PKP, na którym zatrzymują się autobusy linii 973. Dojazd stamtąd do dworca w Katowicach wymaga przesiadki i pochłania około 40 minut. Gdyby można było wsiąść do pociągu, przejazd zająłby nieco ponad kwadrans.
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W województwie śląskim na liście podstawowej jest 17 inwestycji. Nowy przystanek kolejowy o roboczej nazwie Pawłowice Studzionka ma powstać na południowy wschód KWK Pniówek w Pawłowicach. Będą się mogły przy nim zatrzymywać pociągi Kolei Śląskich kursujące z Gliwic do Wisły Głębce. Odtworzony ma zostać przystanek Katowice Ochojec oraz wspomniane już przystanki Katowice Murcki i Katowice Kostuchna. Na kolejową mapę Polski mają wrócić Szczekociny, gdzie pociągi pasażerskie przestały się zatrzymywać w 2011 r., a dziesięć lat później zlikwidowano perony.
Mają też być utworzone zupełnie nowe przystanki: Chorzów Batory Niedźwiedziniec, Katowice Podlesie Saska, Sosnowiec Centrum Handlowe Jęzor, Wodzisław Śląski Centrum oraz Koniecpol Centrum.
- W lipcu PLK ogłosiły przetarg na budowę przystanku Koniecpol Centrum. Poza tym prowadzone są postępowania także w województwie mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim. W tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla blisko 60 lokalizacji - informuje Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Na liście rezerwowej rządowego programu jest 35 zadań w województwie śląskim, polegających na budowie przystanków kolejowych. Są to m. in. Racibórz Ostróg, Gliwice Sośnica, Mysłowice Kosztowy, Mikołów Fabryczna, Knurów Szpital, Zabrze Maciejów, Bytom Szombierki.
W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 miejsca w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 miejsca, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
KWK Pniówek jest w Pniówku, gmina Pawłowice a nie w Pawłowicach. Przystanek powstanie kilka kilometrów od KWK.
Pozamykali kopalnie,a teraz zrobia tam stacje pkp, śmiać się czy płakać...