Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga to niejedyne widoczne świadectwa górniczej przeszłości miasta gwarków, jakim są Tarnowskie Góry. W różnych częściach miasta spotkać można ulice, których nazwy związane są tematycznie z górnictwem, jak również upamiętniające osoby zasłużone dla rozwoju przemysłu wydobywczego na tym terenie. Część z tych ulic nosi takie nazwy od dawna, inne otrzymały je na wniosek społeczników, w tym działaczy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Czy wraz z rozbudową miasta możemy się spodziewać nadania kolejnych nazw związanych z górnictwem?
- Tak, jesteśmy w miejskiej komisji ds. nazewnictwa ulic i mostów. Do tego roku naszym reprezentantem w tej komisji był Stanisław Wyciszczak, ale z uwagi na wiek zrezygnował. Do składu komisji wyznaczony został Sławomir Ziemianek, działacz, przewodnik i pracownik SMZT odpowiadający za Sztolnię Czarnego Pstrąga - stwierdza Grzegorz Rudnicki, członek zarządu SMZT.
Jedną z bezimiennych dróg, której nadano nazwę na wniosek SMZT, była ul. Rudolfa von Carnalla. Znajduje się ona w południowej części dzielnicy Śródmieście-Centrum, nieco na zachód od skrzyżowania ul. Rudnej z ul. Górniczą. Stał się tak na mocy podjętej 29 czerwca 2011 r. uchwały nr XI/148/2011 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. Urodzony w 1804 r. w Kłodzku patron ulicy był kierownikiem Górnośląskiej Szkoły Górniczej w Tarnowskich Górach, a później m.in. dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.
W tamtej części miasta znajduje się jeszcze kilka innych ulic, upamiętniających osoby zasłużone dla tarnogórskiego górnictwa oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zaangażowanych w tworzenie Kopalni Zabytkowej. Swoje ulice otrzymali m.in. Józef Piernikarczyk - autor wydanej w 1937 r. pracy Podziemia Tarnogórskie, Franciszek Garus - jedyny górnik, który zginął podczas tworzenia Kopalni Zabytkowej, Feliks Piestrak - przedwojenny dyrektor szkół górniczych w Wieliczce i Tarnowskich Górach.
W pobliżu granicy z Bytomiem są też ulice odnoszące się do kopalni występujących w Polsce, a więc ul. Kalcytowa, Galmanowa czy Barytowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.