Najwięcej, bo aż 80 chętnych do górniczego fachu, zgłosiło się na Politechnikę Wrocławską. 21 studentów rozpocznie naukę na kierunku Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców Politechniki Śląskiej, a tylko 15 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie.
Ponad 5,5 tys. studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Śląskiej w roku akademickim 2021/2022. Uczelnia rozpoczyna kształcenie w warunkach pandemii, ale na razie zajęcia odbywać się będą stacjonarnie.
– Przystępujemy do nowego roku akademickiego jednocześnie z nadzieją i obawami. W dalszym ciągu trwa pandemia COVID-19. Mamy wprawdzie doświadczenia w zwalczaniu jej skutków, jednak nie mamy pewności, jak będzie się rozwijała po powrocie całej, kilkunastotysięcznej społeczności akademickiej w mury naszej uczelni – przyznał prof. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor uczelni, w swym wystąpieniu inauguracyjnym w trakcie uroczystości w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Uczelnia badawcza
W ciągu minionych lat – mimo licznych trudności, w tym związanych z pandemią – uczelni udało się wdrożyć pakiet ponad 30 programów projakościowych, motywujących do doskonalenia badań naukowych, pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania, rozwijania współpracy, doskonalenia sposobów upowszechniania wyników tej pracy, a także rozwijania karier osobistych. Politechnika Śląska, jako jedna z dziesięciu wyższych uczelni w Polsce, jest laureatem konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, którego głównymi założeniami było umiędzynarodowienie uczelni i wzrost znaczenia osiągnięć polskich naukowców w świecie.
Tych wszystkich sukcesów – jak podkreślił prof. inż. Arkadiusz Mężyk – nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania całej wspólnoty akademickiej i bez poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro.
– Ludzie byli, są i będą największą wartością uczelni – zaakcentował.
Po raz pierwszy od wejścia w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uczelnię czeka ocena jakości działalności naukowej, oparta na nowych zasadach. Dotyczyć będzie działalności dyscyplin, a nie, jak było do tej pory, wydziałów. Jak wspomniał w swym wystąpieniu rektor, rozpocznie się ona w styczniu 2022 r. Władze Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej gliwickiej uczelni wyraziły zadowolenie z tegorocznego naboru. Na pierwszym roku naukę zainaugurowało 220 nowych studentów. Przygotowano dla nich kierunki: Geodezja i Kartografia (73 osoby), Inżynieria Bezpieczeństwa (45 osób), Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców (21 osób) oraz Automatyka i Informatyka Przemysłowa (41 osób). Na studiach niestacjonarnych, na kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa, kształcenie rozpocznie 40 kolejnych studentów.
Będzie problem z kadrą
– Szkoda, że nie mamy większej frekwencji na kierunku Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców. Obawiam się, że za kilka lat pojawi się poważny problem z kadrą inżynierską w naszych kopalniach. Moim zdaniem władze wojewódzkie powinny wesprzeć kształcenie w mniej licznych grupach, ponieważ jest ono niezbędne dla przyszłości przemysłu na Śląsku – podkreśla prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Zrobiły to już Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz tyska Carboautomatyka, które wyraziły zainteresowanie zatrudnieniem przyszłych absolwentów Wydziału.
Średnio wypadła natomiast rekrutacja na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie, jeśli chodzi o specjalności górnicze.
– Na kierunek inżynieria górnicza przyjęliśmy 15 studentów, ale to i tak lepiej niż w ub.r., kiedy to studia rozpoczęło zaledwie trzech studentów – informują w sekretariacie dziekana.
Władze Wydziału zapowiedziały, że są w stanie utrzymywać ten kierunek, nawet w sytuacji, gdy zgłosi się chociażby jeden chętny student.
Natomiast nabór na wszystkie kierunki Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami oceniono jako dobry. Studia rozpocznie tam w sumie 427 nowych studentów, co stanowi niemal sto procent przewidzianego limitu. Zadowoleni z rekrutacji na Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii są także we Wrocławiu.
– Na pierwszy rok studiów przyjęliśmy 80 studentów, którzy kształcić się będą w stricte górniczym kierunku. 40 kolejnych rozpoczęło studia niestacjonarne – wylicza dr inż. Tadeusz Głowacki, prodziekan ds. studenckich Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.