Najwięcej, bo aż 80 chętnych do górniczego fachu, zgłosiło się na Politechnikę Wrocławską. 21 studentów rozpocznie naukę na kierunku Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców Politechniki Śląskiej, a tylko 15 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie.
Ponad 5,5 tys. studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Śląskiej w roku akademickim 2021/2022. Uczelnia rozpoczyna kształcenie w warunkach pandemii, ale na razie zajęcia odbywać się będą stacjonarnie.
– Przystępujemy do nowego roku akademickiego jednocześnie z nadzieją i obawami. W dalszym ciągu trwa pandemia COVID-19. Mamy wprawdzie doświadczenia w zwalczaniu jej skutków, jednak nie mamy pewności, jak będzie się rozwijała po powrocie całej, kilkunastotysięcznej społeczności akademickiej w mury naszej uczelni – przyznał prof. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor uczelni, w swym wystąpieniu inauguracyjnym w trakcie uroczystości w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Uczelnia badawcza
W ciągu minionych lat – mimo licznych trudności, w tym związanych z pandemią – uczelni udało się wdrożyć pakiet ponad 30 programów projakościowych, motywujących do doskonalenia badań naukowych, pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania, rozwijania współpracy, doskonalenia sposobów upowszechniania wyników tej pracy, a także rozwijania karier osobistych. Politechnika Śląska, jako jedna z dziesięciu wyższych uczelni w Polsce, jest laureatem konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, którego głównymi założeniami było umiędzynarodowienie uczelni i wzrost znaczenia osiągnięć polskich naukowców w świecie.
Tych wszystkich sukcesów – jak podkreślił prof. inż. Arkadiusz Mężyk – nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania całej wspólnoty akademickiej i bez poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.