Muzeum Śląskie zaprasza na drugą edycję Biennale Industrii. W ramach tegorocznej odsłony tego interdyscyplinarnego wydarzenia kulturalnego organizowane są wystawy, dyskusje, mapping i koncerty. Biennale odbędzie się od 15 do 17 października w postindustrialnej siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Część wydarzeń będzie również transmitowana online.
Muzeum informuje, że Biennale Industrii to interdyscyplinarne wydarzenie, na które składają się projekty artystyczne i działania służące refleksji nad stanem kultury i społeczeństwa, w którym dziedzictwo przemysłowe odegrało i odgrywa nadal ważną rolę. Muzeum Śląskie, zlokalizowane na terenie pokopalnianym, w swojej działalności programowej podejmuje z wielką uwagą kwestię wpływu rewolucji przemysłowej na gospodarkę, reorganizację krajobrazu, postęp w dziedzinach medycyny, nauki i techniki, ale także na degradację środowiska, w tym skutki wydobycia w postaci szkód górniczych.
W 2019 r. instytucja podjęła inicjatywę zorganizowania nowego interdyscyplinarnego wydarzenia, które temat dziedzictwa przemysłowego stawia w centrum zainteresowania. W tym roku Biennale Industrii odbywa się już po raz drugi.
W trakcie tegorocznej odsłony Biennale temat dziedzictwa przemysłowego zostanie podjęty m.in. w kontekście docelowej siedziby Muzeum Śląskiego. Aby przybliżyć historię przeobrażenia terenu byłej kopalni Katowice w kopalnię kultury, przygotowano wystawę planszową ukazującą kolejne etapy transformacji.
Kolejna wystawa – tym razem wirtualna – ukaże natomiast wybrane wielkogabarytowe zabytki przemysłowe ze zbiorów Muzeum Śląskiego, w którym działa m.in. Pracownia Historii Przemysłu. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również premierowa prezentacja projektu powstałego w ramach programu rezydencji artystycznych „Performatywny Magazyn”, panel dyskusyjny poświęcony refleksji nad przemianą naszego regionu, a także czytanie jednoaktówki wyłonionej w konkursie inspirowanym łaźnią Gwarek – jednym z pokopalnianych budynków na terenie Muzeum Śląskiego.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń i program imprezy znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.