Pierwsza edycja trzydniowego Europejskiego Forum Przyszłości - konferencji zainicjowanej przez samorząd woj. śląskiego - rozpoczęła się w środę w Chorzowie. Listy do jej uczestników skierowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.
Prezydent Duda nawiązał w liście m.in. do miejsca organizacji Europejskiego Forum Przyszłości - Stadionu Śląskiego. Jak zaznaczył, ta historyczna arena, będąca miejscem wielu pamiętnych zwycięstw polskich sportowców, teraz stała się miejscem rozmowy o perspektywach rozwoju i dążeniu do kolejnych sukcesów Polski i Polaków w dobie wspólnotowej integracji i współpracy.
„Jestem przekonany, że serce Górnego Śląska, który przechodzi intensywną transformację z regionu opartego na przemyśle ciężkim, ku gospodarce opartej na innowacji i innowacyjności, to przestrzeń znakomicie sprzyjająca podejmowaniu refleksji i debaty na temat tych zagadnień” - napisał prezydent.
„Współczesność stawia bowiem przed nami liczne wyzwania, które wynikają z jednej strony z potrzeby ochrony środowiska naturalnego i coraz bardziej racjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi oraz przeciwdziałania częściowo negatywnym skutkom masowej produkcji i konsumpcji, z drugiej zaś z efektów gwałtownego postępu technologicznego ()” - wskazał Andrzej Duda.
„Ufam, że rozpoczynające się dzisiaj spotkanie będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń i rozmowy o tym, co już jutro decydować będzie o bezpieczeństwie i poziomie codziennego życia całych społeczeństw” - ocenił prezydent. Życzył, aby Europejskie Forum Przyszłości przybliżyło uczestników do odpowiedzi na wiele istotnych pytań, od których zależy pomyślność Polski i Polaków oraz Europy i Europejczyków w kolejnych dekadach.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził w liście przekonanie, że Europejskie Forum Przyszłości jest celną odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przed Europą, Polską i obywatelami. „Dziś, ponad półtora roku od wybuchu pandemii koronawirusa, jest najwłaściwszy czas abyśmy odpowiadali sobie na pytania o sens wydarzeń, których byliśmy i wciąż jesteśmy świadkami, abyśmy wyznaczali cele, jakie stoją przez naszym krajem i Unią Europejską” - wskazał.
Szef rządu przypomniał, że pandemia COVID-19 kazał zrewidować pojęcia, którymi do tej pory opisywano świat. „Warto więc, jak podpowiada amerykański ekonomista Nassim Nicholas Taleb, zdobywać się na to, by przekształcić strach w rozwagę, ból w informację, błędy w nowy początek, a pragnienie w działanie” - napisał Morawiecki.
Premier podkreślił, że wielkim zadaniem jest wykorzystanie doświadczeń pandemii w taki sposób, aby nadchodzące lata przyniosły zmianę cywilizacyjną. o jakiej Polacy marzyli od dawna. Przekonywał, że w czasie pandemicznej burzy Polska nawigowała w dobrą stronę.
„Rozwiązania pomocowe, które zaproponowaliśmy, okazały się skuteczne, ochroniliśmy fundamenty gospodarki narodowej, bezrobocie w Polsce jest od kilku miesięcy jednym z najniższych w całej UE, dzięki tarczom antykryzysowym udało się obronić przed upadkiem tysiące firm” - napisał prezes Rady Ministrów, który dodał, że łączna pomoc dla przedsiębiorców i pracowników przekroczyła już 224 mld zł.
Jak zaznaczył, dane napływające z rynku potwierdzają dobrą pozycję Polski w nowym globalnym wyścigu. Historycznie wysoki wskaźnik PMI, rekordowy wynik eksportu i czy bardzo dobre prognozy wzrostu gospodarczego potwierdzają, że Polska ma dość energii, by wysunąć się na pozycję lidera Europy Środkowo-Wschodniej - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.