Konferencja KOMTECH Innowacyjne Techniki i Technologie w Dobie Zielonej Transformacji odbywa się 11-13 października w Szczyrku. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Organizatorzy to Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Krajowa Izba Klastrów Energii.
- Celem Konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie nowoczesnego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii oraz rozwiązań zielonych, praktycznych dla biznesu i mieszkańców Śląska – mówi dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG.
Podkreśla, że transformacja europejskiej gospodarki w kierunku bardziej zielonej i przyjaznej klimatowi jest jednym z najważniejszych zadań na nadchodzące lata.
- Stanowi to duże wyzwanie dla regionów górniczych i chodzi zarówno o wyzwania technologiczne, jak i społeczne czy ekonomiczne. Wyzwania związane z zagospodarowaniem terenów pogórniczych oraz wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej – mówi.
Z kolei dr Janusz Michałek, prezes KSSE przypomina, że dostrzegając konieczność wpisania się w aktualne trendy na rynku i oczekiwania inwestorów, wspólnie z ITG KOMAG Strefa zapoczątkowała inicjatywę Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
- W lipcu podpisano porozumienie pomiędzy KSSE a ITG KOMAG i Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Powołano także Komitet Sterujący na potrzeby opracowania szczegółowej koncepcji, sposobu przygotowania i wdrożenia oraz analiz ekonomiczno-finansowych tej inicjatywy. Podjęte działania mają na celu uchronić i wykorzystać infrastrukturę likwidowanych kopalń. W najbliższej przyszłości mamy zamiar kontynuować współpracę w rozszerzonej formule. Chcielibyśmy zagospodarować zamknięte i nieczynne zakłady pokopalniane na potrzeby magazynowania energii i wytwarzania odnawialnych źródeł energii – mówił.
Podczas konferencji omawiane będą nowoczesne technologie, m.in. technologia drążenia z zastosowaniem kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner, HEET - innowacyjny, wysokowydajny system zasilania maszyn i urządzeń, podnoszący poziom bezpieczeństwa pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych oraz Komtrack – nowej generacji system posuwu wysokowydajnych kompleksów ścianowych.
Mowa będzie też o wykorzystaniu Klastrów Energii w rewitalizacji terenów pogórniczych, wyzwaniach i szansach Zielonego Śląska. Podpisana zostanie też umowa przystąpienia ITG KOMAG do Krajowej Izby Klastrów Energii oraz Zklastra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.