W sierpniu br. polskie kopalnie wydobyły ok. 4,3 mln ton węgla, a wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła, podobnie jak miesiąc wcześniej, ok. 4,7 mln ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach zmalał z miesiąca na miesiąc o pół mln ton.
Od początku br. miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla kamiennego są zrównoważone, a w ostatnich miesiącach kopalnie z reguły sprzedają więcej surowca niż w danym miesiącu wydobywają, zmniejszając tym samym poziom zapasów.
W piątek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował informacje dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w ósmym miesiącu 2021 r. Z najnowszych danych wynika, iż zarówno produkcja jak i sprzedaż węgla były w tym roku wyższe niż w sierpniu 2020 r., kiedy obydwie wielkości były na poziomie ok. 4,2 mln ton.
W tym roku sierpniowa sprzedaż węgla była o ok. 0,5 mln ton większa od ubiegłorocznej, co potwierdza obserwowaną od kilku miesięcy tendencję wzrostu zapotrzebowania na węgiel w odniesieniu do sytuacji sprzed roku.
W końcu sierpnia br. stan zapasów węgla był znacząco niższy w odniesieniu do sierpnia 2020 r., kiedy na zwałach leżało 7,9 mln ton niesprzedanego surowca. Obecnie stan zwałów jest mniejszy o ok. 3,5 mln ton - w końcu sierpnia br. wynosił ok. 4,4 mln ton.
Na koniec sierpnia br. - jak podała w piątek ARP - kopalnie zatrudniały 78,1 tys. osób, w porównaniu do 78,3 tys. pracowników miesiąc wcześniej.
W sierpniu br. wielkość krajowego wydobycia (4,3 mln ton) nie zmieniła się znacząco wobec poprzedzających miesięcy - w maju, czerwcu i lipcu produkcja oscylowała wokół 4,4 mln ton. Wzrosła natomiast sprzedaż: do poziomu 4,7 mln ton w lipcu i sierpniu, podczas gdy czerwcu i w maju było to po ok. 4,5 mln ton.
W styczniu br. produkcja węgla przekroczyła 4,4 mln ton, a sprzedaż 4,3 mln ton, w lutym br. kopalnie wydobyły prawie 4,6 mln ton węgla, a sprzedały niespełna 4,7 mln ton, zaś w rekordowym w tym roku marcu 2021 r. wydobyto ok. 5,2 mln ton i sprzedano ok. 5,4 mln ton węgla. W kwietniu wydobycie zbliżyło się do 4,6 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 4,8 mln ton.
W całym 2020 r. polskie kopalnie wydobyły ok. 7,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 5,4 mln ton. Wydobycie spadło o blisko 11,7 proc. (do poziomu 54,4 mln ton), a sprzedaż o ponad 9,2 proc. (do 53 mln ton).
Rok wcześniej, w 2019 r., polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - o ok. 1,8 mln ton mniej niż w roku 2018. Sprzedaż węgla w 2019 r. wynosiła ponad 58,4 mln ton i była o 4,1 mln ton niższa niż w 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ciekawe co zrobi Polska w przypadku apetytu na węgiel w dłuższej perspektywie i mocnych zimach ,czy dalej będziemy swoje dziury chcieli zasypywać i wtedy brać od kogoś innego bo unia tak nakazuje ? Chory system w tym kraju i politycy zniszczą wszystko co polskie ,co po kopalniach za co się wezmą ?