Jakie były związki Józefa Piłsudskiego - pierwszego przywódcy odrodzonej Rzeczpospolitej, z branżą górniczą? Pracownicy których kopalń szczególnie uczcili długoletniego przywódcę narodu? Być może odpowiedzi na te pytania uzyskamy za jakiś czas dzięki staraniom Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Nasze Muzeum wkrótce uruchomi wieloletni projekt badawczy, zatytułowany roboczo Mapa Pamięci, w którym chcemy zgromadzić możliwie jak najszerszą wiedzę na temat przedwojennych, jaki i współczesnych miejsc pamięci poświęconych Józefowi Piłsudskiemu - instytucji, budynków użyteczności publicznej, placów, skwerów, ulic, pomników, tablic pamiątkowych itp. W czasie tych prac podejmiemy, oczywiście, również wątek upamiętnień związanych z górnictwem oraz innymi gałęziami przemysłu - stwierdza Angelika Dłuska z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Najbardziej chyba znane miejsce i do tego najbardziej istotne upamiętnienie Józefa Piłsudskiego znajduje się w Kopalni Soli Wieliczka. Jedna z kopalnianych komór to grota Józefa Piłsudskiego, w której umieszczono pomnik w soli z lat 90. XX w. Piłsudski odwiedził wielicką kopalnię w 1919 r. przy okazji otwarcia Akademii Górniczej w Krakowie.
Zlikwidowana już kopalnia węgla kamiennego w Jaworznie przed wojną nosiła imię J. Piłsudskiego. Po drugiej wojnie światowej fedrowała już jako KWK Bolesław Bierut. W Bibliotece Narodowej zachował się plan jednego z pokładów tej kopalni, konkretnie pokładu Franciszka z około 1931 r.
Piłsudski był uhonorowany także nazwą jednej z kopalń funkcjonujących na ziemiach utraconych w wyniku wojny.
- Przed wojną w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, działała kopalnia nafty Józef Piłsudski. W naszych zbiorach znajduje się kilkanaście pocztówek fotograficznych z widokami kopalni oraz barwny plakat autorstwa Bogdana Nowakowskiego, przedstawiający mapę połączeń kolejowych w II RP oraz stylizowany widok kopalni, wydrukowany na zlecenie PKP - dodaje Angelika Dłuska.
Prócz tego działała także inna kopalnia nafty Piłsudski, znajdująca się w województwie małopolskim w okolicach wsi Korczyna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.