Znajdująca się w pobliżu szybu Bolko ulica Gwarecka oraz skrzyżowanie w północnej części Bytomia, przez które prowadzi dojazd do wyciągu narciarskiego w dawnym kamieniołomie dolomitu mają zostać niebawem przebudowane. Samorząd Bytomia prowadzi postępowania zmierzające do remontu,rewitalizacji bądź przebudowy kilkunastu ulic w mieście. Część z tych inwestycji dotyczy miejsc o przeszłości górniczej, bądź związanych z górnictwem.
W północnej części śródmieścia znajduje się ul. Gwarecka. Jej nazwa upamiętnia trwającą w przeszłości eksploatację kruszców pod Bytomiem. Gwarecka prowadzi od ul. Artura Grottgera aż do skrzyżowania z ul. Kruszcową, przy której znajduje się ostatni w Bytomiu szyb po górnictwie rudnym - szyb Bolko. Jednak nie cała ul. Gwarecka będzie przebudowana. Odcinek mający być poddany przebudowie rozpoczyna się od ul. Tramwajarzy a kończy na skrzyżowaniu z ul. Kruszcową, do wysokości budynku nr 24b.
- Stan techniczny drogi uległ pogorszeniu z powodu oddziaływania wysokiego natężenia ruchu, niekorzystnego oddziaływania warunków atmosferycznych, zmęczenia wierzchnich warstw bitumicznych nawierzchni. Na powierzchni jezdni stwierdza się szereg trwałych uszkodzeń istniejących nawierzchni ulicy a mianowicie: liczne ubytki kruszywa warstwy ścieralnej oraz sfalowania poprzeczne, sfalowania i ubytki występujące na chodnikach, zastoiska wody opadowej. Istniejące nawierzchnie zjazdów i ich obramowanie wykazują znaczne sfalowanie i zapadnięcia - wylicza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Obecnie ul. Gwarecką kursują autobusy linii 24, 52, 53, 99, 104, 113N, 114, 192 oraz 700. Objazd autobusów uzależniony będzie od zatwierdzonej tymczasowej organizacji ruchu na czas trwania robót. Nie jest jeszcze znany czas wyłączenia z ruchu ul. Gwareckiej. Będzie to uzależnione od wykonawcy prac. Po zakończeniu prac jezdnia ul. Gwareckiej będzie wynosić 5,7 m.
Utrudnienia czekać będą kierowców także w północnej części Bytomia. Robotnicy mają się pojawić na newralgicznym skrzyżowaniu ulic Łokietka i Blachówka. Ta druga stanowi jedyny dojazd do rezerwatu Segiet oraz do wyciągu narciarskiego, utworzonego na terenie nieczynnej kopalni dolomitu Blachówka.
- Przebudowa skrzyżowania ulic Blachówka i Łokietka polega wymianie uszkodzonej nawierzchni, przebudowie istniejących chodników oraz budowie nowych wraz z ułożeniem pasów integracyjnych przy nowych przejściach dla pieszych. Skrzyżowanie oraz przejścia dla pieszych zostaną doświetlone poprzez budowę latarni wieloramiennej. Zostanie wykonane oznakowanie poziome grubowarstwowe oraz zamontowane zostanie oznakowanie pionowe. Układ skrzyżowania pozostanie niezmieniony. Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie stosownych decyzji i pozwoleń oraz wykonanie na podstawie projektu przebudowy, budowy i doświetlenia przejść dla pieszych. Umowa została podpisana 30 sierpnia 2021 r., termin zakończenia został przewidziany 10 grudnia 2021r. Roboty drogowe rozpoczną się po zaprojektowaniu oraz uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych - wyjaśnia Tomasz Sanecki.
Zadanie realizowane jest ze środków własnych. Bytom przeznaczy na ten cel 79 465,85 zł brutto.
Prócz wymienionych inwestycji, bytomski magistra zamierza przebudować także m. in. ul. Węglową, ul. Górnośląską, wlot ul. Chorzowskiej na Aleję Jana Pawła II czy też jeden z głównych deptaków w śródmieściu, jakim jest ul. Dworcowa. W przyszłości Bytom zamierza także doprowadzić do przebudowy infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Zabrzańskiej wraz z przebudową drogi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.