Do 2031 roku Europa będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, aby osiągnąć cel redukcji emisji do 2030 r. w samych systemach energetycznych, a ponadto będzie potrzebować 130 mld euro na osiągnięcie innych celów środowiskowych.
Taką prognozę przedstawiono w raporcie pt. „Zielone finanse w Polsce 2021”, który został opublikowany w połowie września.
„Najbliższe dziesięciolecie i decyzje, jakie podejmiemy, będą kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej oraz walki ze zmianami klimatu. Konieczny jest właściwy wybór inwestycji i przeznaczenie środków na te projekty i technologie, które pomogą nam w tej walce. Jednocześnie coraz bardziej prawdopodobne jest, że inwestycje w niezrównoważone działania i aktywa utkną w martwym punkcie, ponieważ wyzwania związane z klimatem i środowiskiem przybierają na znaczeniu. Niewystarczające uwzględnienie tych zagrożeń utrudnia realokację zasobów i może doprowadzić do destrukcyjnych dostosowań w przyszłości, co może wpłynąć także na stabilność finansową dużej części sektora finansowego” - czytamy we wstępie do publikacji powstałej w wyniku współpracy Instytutu Odpowiedzialnych Finansów i UN Global Compact Network Poland z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Finansów.
Pierwsze opracowanie tego typu powstało w ub.r.
Celem publikacji jest przedstawienie w możliwie szeroki sposób różnorodnych aspektów tego nowego, ale bardzo dynamicznego elementu sektora finansów. Tym razem więcej miejsca poświęcono działalności instytucji publicznych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Narodowy Bank Polski, wpływających na ten obszar polskich finansów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.