Powstający w gliwickim Technoparku trzeci budynek, w którym znajdzie miejsce 20 firm z branży nowych technologii, powinien być gotowy w I kw. 2022 r. - podał gliwicki magistrat.
Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice to samorządowy projekt z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu - centrum wsparcia dla firm rozpoczynających działalność na rynku nowych technologii. Współzałożycielem i większościowym udziałowcem Technoparku jest samorząd Gliwic.
Gliwicki Technopark ma już dwa budynki: przy ul. Konarskiego o powierzchni 3,5 tys. m kw. oraz przy ul. Wincentego Pola o powierzchni 1000 m kw.
Jak podano we wtorkowym biuletynie gliwickiego magistratu, w I kw. 2022 r. gotowy będzie trzeci budynek - Inkubator Nowoczesnych Technologii. Będzie on miał trzy kondygnacje i około 1,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Będzie zintegrowany z istniejącym drugim budynkiem łącznikiem, w którym również znajdą się biura.
Przed Inkubatorem Nowoczesnych Technologii powstaną miejsca postojowe, droga wewnętrzna oraz chodniki. W przyszłości w budynku mają być świadczone usługi typu Living Lab, czyli laboratorium innowacji, które pomaga wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi, marki i technologie (wspierane będą firmy, które znajdą siedzibę w Inkubatorze, ale też inne chcące skorzystać z usługi).
W budynku znajdzie się przestrzeń sprzyjająca pracy warsztatowej, networkingowi i spotkaniom w trybie mniejszych konferencji. Całość uzupełnią współdzielone przez najemców sale spotkań, przestrzeń wyposażona w schematy do tworzenia modeli biznesowych, a także laboratorium druku 3D.
Dzięki rozbudowie Technoparku i rewitalizacji dzielnicy Politechnika, w tej części Gliwic lokuje się coraz więcej młodych firm technologicznych i organizacji związanych z pobudzaniem kreatywności i innowacji. Po zakończeniu naszej inwestycji będzie ich około 150-200, w większości mających relacje z Politechniką Śląską - powiedział cytowany w informacji prezes Technoparku prof. Jan Kosmol.
Uzupełnieniem będą laboratoria Politechniki i Technoparku. Ten potencjał plus dobre skomunikowanie dzielnicy z drogami wylotowymi powoduje, że spełnione są kryteria dla rozwoju dzielnicy technologicznej miasta, mogącej wzorować się na europejskich ośrodkach o podobnych aspiracjach w dziedzinie technologii i rozwoju nauki - dodał prezes Kosmol.
Budowa nowego budynku kosztuje ok. 7 mln zł. Na wybudowanie dotychczasowych obiektów Technoparku przeznaczono niemal 29 mln zł. Biura wyposażono w media, instalację teletechniczną, internet. Znajdują się tam pomieszczenia biurowe, certyfikowane laboratorium komputerowe ECDL, kuchnie i pokoje spotkań.
Spółka zapewnia dostęp do nowoczesnych wnętrz, a także pakietu szkoleń, specjalistycznego doradztwa biznesowego oraz technologicznego, a ponadto - wsparcia biznesowego potrzebnego do efektywnego prowadzenia firmy i działań promocyjnych. Obecnie w dwóch budynkach Technoparku działa prawie 80 przedsiębiorstw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.