Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność w piątek, 24 września, oficjalnie poinformowała o podjęciu decyzji ws. manifestacji, która odbędzie się 22 października w Luksemburgu pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest to związane z karami nałożonymi na nasz kraj w związku z wydobyciem węgla brunatnego w kopalni Turów.
Jak wskazano w piśmie, które dotarło także do redakcji portalu netTG.pl, jest to reakcja na decyzję TSUE „zagrażającą bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju”. Pod informacją o organizacji manifestacji podpisał się przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.
Przypomnijmy, że Czesi złożyli w lutym w Trybunale Sprawiedliwości UE pozew. Sprzeciwili się wówczas rozbudowie turoszowskiej kopalni. Wnieśli także o nakaz wstrzymania wydobycia jako środek tymczasowy. Pozew argumentowali ochroną swoich obywateli. Natomiast w kwietniu minister klimatu i środowiska przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Turów do 2044 r. Sprawa wokół kopalni zaogniła się w maju, kiedy TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Rządy obu państw podejmowały próby rozmów, ale nie przyniosły one przełomu. Polska nie zastosowała się do decyzji Trybunału, a Czesi nie wycofali skargi. Zapowiedzieli też będą wnioskować o 5 mln euro grzywny za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. W czerwcu do skargi przyłączyła się także Komisja Europejska.
W poniedziałek, 20 września, została nałożona kara na Polskę - na mocy postanowienia wydanego przez wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Rosario Silvę de Lapuertę. Za każdy dzień działalności turoszowskiej kopalni mamy płacić Komisji Europejskiej 0,5 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK