Instalacje wielkiego pieca, stalowni i walcowni w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland zaistniały na ekranie. Stały się bohaterami filmu nakręconego dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Ta produkcja będzie częścią wystawy stałej.
Muzeum przy ul. Metalowców w Chorzowie ma otworzyć się pod koniec roku. Wystawa stała powstaje w zabytkowych budynkach, m.in. w hali ponadstuletniej elektrowni Huty Kościuszko, obok działającego oddziału ArcelorMittal Poland w Chorzowie.
– Cieszymy się, że w bezpośrednim sąsiedztwie naszego zakładu znajdzie się miejsce upamiętniające i doceniające tak ważną dla polskiej gospodarki branżę, jaką jest hutnictwo – podkreśla Ireneusz Góral, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Chorzowie.
Zapewnia, że spółka od początku mocno kibicowała temu projektowi i przekazała do tworzącego się muzeum kilka eksponatów. Znajdą swoje miejsce w kompleksie o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. Będzie tam m.in. wystawa stała Królestwo Żelaza, a w niej maszyny, archiwalne fotografie, pamiątki i nagrania ze wspomnieniami byłych hutników.
– Ekspozycja jest niezwykle bogata, bo poza dużymi eksponatami, takimi jak maszyny hutnicze, mamy też w gablotach mniejsze obiekty opowiadające o wielkiej hutniczej przeszłości, zdjęcia, rysunki, historyczne plany oraz pamiątki przekazane nam przez instytucje i osoby prywatne – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Ekspozycja muzealna według zapowiedzi zostanie podzielona na prolog, strefę pracy i strefę życia – pokazującą czas wolny i życie rodzinne hutników. Istotną rolę w całym układzie wystawy odgrywa sala kinowa. W niej będzie prezentowany 8-minutowy film, w którym jedną z głównych ról odegrają wnętrza pracującej huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
Będzie można obejrzeć proces wytopu surówki w wielkim piecu, następnie to, jak z tej surówki i złomu wytwarza się stal. Ujęcia zostały też nakręcone w walcowni dużej w Dąbrowie Górniczej. To tu produkuje się 120-metrowe szyny dla kolei dużych prędkości.
– Bardzo się cieszę, że Huta Królewska ma zaszczyt sąsiadować z taką instytucją jak Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, a dąbrowska huta brać udział w nagraniu, które będzie prezentowane na wystawie stałej – mówi Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.