W obecnych czasach trudno się z tym nnie zgodzić. Tym bardziej że tzw. influence, czyli wpływ kreowany przez znane postaci z sieci, przekłada się praktycznie na każdą dziedzinę życia społecznego, kulturalego oraz gospodarczego. Na surowce także.
Trendem, który zdominował sektor samochodowy w ostatnich latach, jest elektromobilność. W poszczególnych państwach powstają plany i strategie, które mają napędzać jej rozwój. Stało się to także tematem ożywionych i szerokich dyskusji w sieci. Jak sprawdziła GlobalData – czołowa firma zajmująca się analizą danych i konsultingiem – liczba wątków podnoszonych przez influencerów, w których była mowa o surowcach takich jak miedź, lit, kobalt czy nikiel, wzrosła w okresie styczeń-lipiec br. o 400 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma miesiącami. Stoi za tym rosnący popyt na te metale, bez których nie ma możliwości, by doszło do motoryzacyjnej rewolucji.
– Najpopularniejsze słowa kluczowe wykorzystywane przez influencerów w temacie elektromobilności to: „górnictwo”, „metale”, „czysta technologia”, a także „inwestycje” i „kryzys klimatyczny”. Odpowiadają one rosnącemu popytowi na metale stosowane w e-samochodach – ocenia Smitarani Tripathy, analityk z GlobalData.
Dodaje, że właśnie obserwowanie w sieci najlepszych influencerów – do których należą nie tylko eksperci branżowi, ale także dziennikarze i profesjonaliści biznesowi – pomaga w regularnym śledzeniu popularnych i pojawiających się trendów w branży.
Niektórzy z influencerów uważają, że popyt na kluczowe metale, takie jak miedź, lit, nikiel, potrzebne do produkcji baterii, będzie dalej rósł. Tym bardziej że świadomość konsumentów w zakresie pojazdów elektrycznych będzie coraz większa. GlobalData stwierdza, że ten prognozowany popyt skłania również czołowe firmy wydobywcze i inwestycyjne na całym świecie do wchodzenia w projekty związane z pozyskiwaniem surowców kluczowych dla rozwoju elektromobilności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.