Prezydent Xi Jinping ogłosił wczoraj wieczorem (21 września) w ONZ, że Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energii i nie będą budować nowych mocy opartych na węglu za granicą.
Chiny do tej pory były największym publicznym źródłem finansowania projektów węglowych na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej stawały się finansującym ostatniej szansy dla tego typu inwestycji. Think tank E3G opublikował we wrześniu raport na temat stanu projektów budowy nowych mocy węglowych na świecie.
- Jeśli Chiny pójdą w ślady wschodnioazjatyckich sąsiadów - Japonii i Korei Południowej - i zakończą finansowanie zagranicznych projektów węglowych, spowoduje to anulowanie projektów o mocy ponad 40 GW w 20 krajach – piszą jego autorzy.
Według analizy Boston University Global Development Policy Center, między 2013 a 2019 r. chińskie instytucje, takie jak Chiński Bank Rozwoju, banki państwowe i prywatne, jak również firmy, współfinansowały 68,8GW inwestycji zagranicznych w energię elektryczną z węgla. 32GW są już włączone do sieci energetycznej, 37GW jest w budowie lub fazie planowania.
Od 2000 roku, kraje w których Chiny zainwestowały w tej kwestii najwięcej, to Indonezja, Wietnam, Pakistan, RPA, Indie i Bangladesz.
Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu, WiseEuropa podkreśla: - Decyzja Chin sprawia, że w skali globalnej, zebranie pieniędzy potrzebnych na realizację projektów węglowych, w zasadzie nie będzie możliwe. W ostatniej dekadzie największe instytucje finansowe z Zachodu wdrożyły polityki, które uniemożliwiają finansowanie nowych projektów węglowych za granicą. Od wczoraj do tego grona dołączyły także Chiny – jeden z największych inwestorów w projekty węglowe. Od 2015 r. liczba planowanych elektrowni węglowych na świecie spadła o 76 proc.
Dodaje: - W obecnej sytuacji pozostałe projekty prawdopodobnie spotka podobny los. Wydaje się, że dyskusje o (braku) przyszłości węgla, w końcu mogą zostać zastąpione rozmową o znacznie trudniejszych wyzwaniach dekarbonizacji – takich jak odejście od gazu ziemnego, przejście na zeroemisyjne ciepło czy transformacja rolnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.