Instytut Promocji Gospodarki donosi, że spółka chemiczna Linde podpisała umowę z Hydrogen Utopia International (HUI) na wykorzystanie w Polsce technologii przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na wodór.
- Linde zakończyło ocenę wykonalności technicznej wdrożenia technologii oczyszczania gazu syntezowego i produkcji wodoru w instalacji Distributed Modular Generation w Koninie. Obie spółki są teraz w końcowej fazie podpisywania umowy na oczyszczanie gazu syntezowego z którego ma być produkowany wodór. Studium wykonalności przewiduje budowę zakładu wspólnie przez Linde, HUI i Powerhouse Energy w Koninie - czytamy na portalu IPG polishadvantages.com.
Według Instytutu wodór z zakładu będzie wykorzystywany do zasilania autobusów miejskich i innych pojazdów ciężarowych, a także samochodów osobowych. HUI posiada wyłączne prawa do systemu Powerhouse DMG na terenie Polski, Węgier i Grecji. HUI dąży do wyprodukowania wodoru który osiągnie cenę sprzedaży na poziomie 3 euro/kg (3,56 USD/kg). Hydropolis United, należąca do Hydrogen Utopia, ma wyłączne prawa w Polsce do przekształcania nienadającego się do recyklingu plastiku w wodór. Planuje ona wybudowanie do 10 instalacji DMG.
Wstępnie ocenia się, że zastosowane technologię pozwolą w zakładzie w Koninie wyprodukować w jednej instalacji DMG 2 tony wodoru dziennie z 40 ton odpadów plastikowych. Pierwsza produkcja wodoru spodziewana jest w 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.