Transformacja energetyczna to termin, który już od kilku lat jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Nadchodzi jednak czas decyzji o tym, jak ten proces ma wyglądać. O tym była mowa w Katowicach w czasie forum dedykowanego regionom górniczym. Wydarzenie to relacjonujemy w nowym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników trafi w czwartek, 16 września. W znim znajdzie się także dodatek pt. Czyste powietrze.
W nowym numerze informujemy także o porozumieniu zawartym w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, szczególnym wyróżnieniu dla Węglokoksu Kraj oraz o pożarze endogenicznym w ruchu Bielszowice kopalni Pokój, który na szczęście został zgaszony w zarodku - historię górników, którzy uratowali swój zakład, przedstawia red. Kajetan Berezowski.
Zachęcamy także do lektury wywiadów. Prof. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa wyjaśnia dlaczego wodór jest kluczem do przyszłości.
- Wodór powstający na Śląsku ma być wodorem niskoemisyjnym, czyli tzw. zielonym. Ma być wytwarzany przy pomocy energii pochodzącej z OZE. Trzeba jednak mieć świadomość, że przejście od węgla i energetyki opartej na konwencjonalnych surowcach energetycznych do tak zwanej zielonej musi być realizowane rozsądnie oraz że zastosowanie fotowoltaiki czy energetyki wiatrowej nie rozwiąże wszystkich problemów i nie stanowi odpowiedzi na wszystkie wyzwania – uważa ekspert.
Wielkimi krokami zbliża się także kolejna edycja Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Ze względu na pandemię konferencja, która odbywała się tradycyjnie w lutym, została przełożona na wrzesień. O tym jak zaawansowane są przygotowania, opowiedział Górniczej przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr inż. Jerzy Kicki.
Pamiętamy także o rocznicy katastrofy w ruchu Śląsk we wrześniu 2009 r. Wówczas w wyniku zapalenia się, a potem wybuchu metanu zginęło 20 górników.
W dziale Po Szychcie przedstawiamy natomiast ciekawą historię Małego Wersalu, który niegdyś znajdowała się na Śląsku, a dokładnie w Świerklańcu. Pozostał tam m.in. Pałac Kawalera, w którego salonach niegdyś Jan Mitręga, minister górnictwa i energetyki, gościł często radzieckich towarzyszy, podpisując kolejne umowy na eksport węgla kamiennego do Związku Radzieckiego.
W tym numerze znajdzie się także dodatek Czyste powietrze. W nim wyjaśniamy, jakie źródła energii będą napędzać wdrażanie unijnego Zielonego Ładu. Opisujemy inwestycję, która dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostania zrealizowana przez spółkę Węglokosk Energia NSE. Przypominamy także wszystkim niechętnym węglowi, że bez niego nie ma mowy o produkcji stali, którą jest niezbędna dla budowania instalacji OZE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Restrukturyzacja, Transformacja jak to pięknie brzmi, nazywajmy rzeczy po imieniu: LIKWIDACJA, WYBURZENIE, ZASYPANIE, ZRÓWNANIE Z ZIEMIĄ, ZNISZCZENIE Polskiego górnictwa.
Wiesz jako Bielszowice to nie pokój Ostuda wielko hehe.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.