Na terenie dawnej kopalni odkrywkowej żelaziaka brunatnego i dolomitu na pograniczu Bytomia, Radzionkowa i Tarnowskich Gór mają powstać trasy pieszo-rowerowe. Bytmska Rada Miejska podjęła też prace nad nowelizacją uchwały sprzed kilkunastu lat w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Suchogórski Labirynt Skalny.
- Celem nowelizacji uchwały dotyczącej Suchogórskiego Labiryntu Skalnego są kwestie związane z powierzchnią geodezyjną obszaru i jego dostosowania do stanu faktycznego - wyjaśnia Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Malowniczy teren dawnej kopalni to leśny labirynt pełen wąwozów, stromych skarp i porośniętych lasem zboczy. Wydobycie prowadzono tam na przełomie XIX i XX wieku. Pod koniec drugiego tysiąclecia walory tego miejsca docenili działacze bytomskiego oddziału PTTK. Nagłośnienie sprawy spowodowało, że dwa spośród trzech miast, na terenie których znajduje się ten urokliwy teren pogórniczych, postanowiło objąć go ochroną. Najpierw w 2006 r. część wyrobisk byłej kopalni znajdująca się na terenie Tarnowskich Gór stała się zespołem przyrodniczo-krajobrazowym „Doły Piekarskie”. Nazwa to wielce myląca, bowiem po pierwsze nie są to doły, lecz jedno z najwyżej położonych miejsc w granicach Tarnowskich Gór, a po drugie powoduje mylne skojarzenia z Piekarami Śląskimi. Później, 27 maja 2008 r. bytomska Rada Miejska na swojej części nieczynnej kopalni utworzyła zespół przyrodniczo krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny”.
Jak nam przekazało Biuro Prasowe UM Bytom, Urząd Miejski w Bytomiu prowadzi rozmowy na temat tego obszaru zarówno z Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach, jak i Urzędem Miejskim w Radzionkowie. Wystosowana została propozycja utworzenia spójnego szlaku w obszarze Labiryntu, Dołów Piekarskich oraz na części leżącej w granicach Radzionkowa.
Jako że obszar Suchogórskiego Labiryntu Skalnego objęty jest ustawową formą ochrony przyrody, dlatego prace pielęgnacyjne ograniczone są tam do minimum. Wykonywane są przez Stowarzyszenie Towarzystwo Suchogórskie, lub Nadleśnictwo Brynek na podstawie stosownych uzgodnień pomiędzy gminą a wykonawcą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.