86 proc. respondentów wierzy w globalne ocieplenie, a 76 proc. obawia się jego skutków - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. 59 proc. badanych uważa, że Polska powinna zaprzestać wytwarzania energii z węgla.
W badaniu ARC Rynek i Opinia pod patronatem merytorycznym Go Responsible 94 proc. jego uczestników przyznało się, że spotkało się z terminem globalnego ocieplenia.
Najczęściej zauważanym przez respondentów skutkiem jest występowanie większej ilości ekstremalnych zjawisk pogodowych i ich następstw, takich jak powodzie czy pożary. Obawę przed skutkami zadeklarowało 76 proc. ankietowanych, najczęstsze obawy to ekstremalne zjawiska pogodowe i ich konsekwencje, jak również wyższe temperatury i długotrwałe susze.
54 proc. badanych jest zdania, że winnym globalnego ocieplenia jest węgiel i produkcja energii z tego surowca. 59 proc. uważa, że Polska powinna zrezygnować z produkcji energii z węgla, przeciwnego zdania jest 23 proc. 18 proc. nie miało opinii na ten temat.
Raport powstał na podstawie badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI - ankiet online na ePanel.pl, na próbie 974 osób, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS. Badanie przeprowadzono między 26 sierpnia a 2 września 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Taki sam był procent wierzących w trwałość socjalizmu w Polsce ,tuż przed jego upadkiem w1989 r.