Niestety wciąż wielu przedsiębiorców podejmuje decyzje odnośnie prowadzenia działalności zgodnie z własnymi przeczuciami. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż polski rynek zmienia się niezwykle dynamicznie, by odnieść na nim sukces, trzeba się wyróżnić. Właśnie w tym celu opracowana została koncepcja 5 sił Portera. O czym ona traktuje?
Czym właściwie jest koncepcja 5 sił Portera?
Wspomnieliśmy już, że szczególnie właściciele małych firm kierują się własnymi przeczuciami i intuicją, w momencie kiedy muszą oni podjąć decyzje związane z prowadzeniem własnej działalności. Można więc jasno stwierdzić, że ich wybory nie są oparte na żadnych analizach, a także brak w nich obecności jakichkolwiek danych statystycznych. Często można usłyszeć, że swoje decyzje motywują oni tym, że na przeprowadzenie badań i analiz wymagane są spore nakłady finansowe, którymi niestety nie dysponują. Jednak to właśnie badania rynkowe mogą takiemu przedsiębiorcy wskazać i nakreślić przyszłą drogę. Okazuje się, że niektóre z nich można nawet przeprowadzić we własnym zakresie, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące dalszego rozwoju działalności. Właśnie w tym celu została opracowana koncepcja 5 sił Portera, która nie wymaga ogromnego zaangażowania i zatrudniania specjalistów. Bez wątpienia jednak powinna być ona obecna w każdym przygotowanym biznesplanie. Czym więc jest tytułowe 5 sił Portera? Sama nazwa tej koncepcji wskazuje na nazwisko autora, któremu możemy ją zawdzięczać. Otóż opracował ją Michael E. Porter, który był szanowanym ekonomistą, badaczem, doradcą, nauczycielem, a także autorem pokaźnej kolekcji literatury. Jego prace skupiały się zwykle wokół koncepcji, strategii i teorii, które z kolei miały stawiać czoła problemom związanym z gospodarką czy też społeczeństwem i przedsiębiorstwami. 5 sił Portera jest więc analizą, która jest zalecana zanim zdecydujemy się wprowadzić dane przedsiębiorstwo na rynek. Warto wspomnieć, że analiza ta służy przede wszystkim do oceny, jak bardzo atrakcyjny jest dany sektor. Taką analizę oczywiście można przeprowadzić całkowicie w warunkach domowych, a opiera się ona głównie na 5 czynnikach - siłach, które mają bezpośredni związek z oceną przedsiębiorstwa. Zaliczamy do nich:
Jak rozpocząć przeprowadzenie analizy 5 sił Portera?
Jak już wspomnieliśmy, analizę 5 sił Portera można przeprowadzić całkowicie we własnym zakresie. Od czego jednak warto zacząć? Najrozsądniejsze wydaje się rozpoczęcie od dokładnego zdefiniowania sektora, do którego chcemy wprowadzić przedsiębiorstwo. Wówczas należy pamiętać o tym, że samo pojęcie sektor jest o wiele bardziej zawężone niż branża i oznacza nic innego jak tylko grupę firm, które wprowadzają, tworzą i sprzedają towary lub usługi na tym samym rynku. Kolejnym krokiem jest więc określenie wielkości sektora. Najczęściej możemy spotkać się z wyrażeniem jego wielkości jako sumy rocznych obrotów, którą osiągają wszystkie przedsiębiorstwa z danego sektora na rynku. Warto pamiętać, że ustalenie dokładnych danych w praktyce może być niezwykle trudne, szczególnie podczas samodzielnego przeprowadzania takich analiz. Nie warto jednak się zrażać już na samym początku, gdyż wiele informacji i pomocy można znaleźć w Internecie i na ich podstawie, a także na podstawie własnej wiedzy, śmiało można określić, czy sektor jest pokaźnych rozmiarów, czy też nie. Kolejnym krokiem zaś jest określenie tego, jak dany sektor jest dynamiczny. Wówczas warto zastanowić się, czy producenci niezwykle mocno ze sobą konkurują i prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii i produktów? Być może to, co oferują, jest do siebie podobne? Na zakończenie analizy 5 sił Portera możemy zastanowić się nad fazami życia sektora. Chodzi tu głównie o sam cykl wprowadzenia produktu, ale również cykl życia przedsiębiorstwa. Należy więc rozważyć następujące kwestie:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.