Na koniec czwartkowej sesji większość krajowych indeksów zdołała odrobić poranną przecenę, dzięki czemu WIG i sWIG80 zakończyły dzień na poziomie odniesienia, a średnie spółki lekko odbiły. Mimo kolejnej mocnej sesji JSW i nowym rekordzie Dino indeks bluechipów ponownie pokazał relatywną słabość i tracił trzecią sesję z rzędu.
- Na GPW duże spółki kontynuowały spadki, przy czym dziś w mniejszej skali, więc można powiedzieć, że sesja przebiegała bez większej historii. Po krótkiej przerwie do wyraźnych wzrostów powróciło JSW, które zyskuje przy rosnących cenach węgla koksującego - zauważył kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas, Michał Krajczewski.
- Ciekawie było z kolei w segmencie średnich i małych spółek. Jednymi z mocniejszych walorów były spółki budowlane - wydaje się że rynek spekuluje, która z notowanych na GPW firm będzie beneficjentem zapowiedzianej budowy reaktorów jądrowych. ZE PAK, który do tej pory najmocniej zyskiwał po tych informacjach, na koniec dnia zniósł dwucyfrowe wzrosty z pierwszej połowy sesji. Widać rozgrzanie rynku i realizację zysków - dodał.
Krajczewski zwrócił także uwagę na złotego, który wyraźnie osłabia się po środowym komunikacie po RPP i czwartkowych wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego.
- Łagodny komunikat ze strony RPP może lekko negatywnie wpłynąć na notowania banków, które mocno zyskiwały po publikacji sierpniowej inflacji. Narracja wydaje się dosyć gołębia, co chłodzi rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp procentowych - powiedział.
WIG20 zakończył czwartkowe notowania stratą 0,35 proc. do 2356,39 pkt, tracąc trzecią sesję z rzędu. WIG pozostał bez większych zmian na 70 980,21 pkt, podobnie jak sWIG80, który pozostał na 21 405,08 pkt. Wyjątkiem był mWIG40, który zyskał 0,59 proc. do 5287,41 pkt.
W drugiej części dnia spadki na europejskich parkietach nieco osłabły, a niemiecki DAX zdołał zakończyć notowania 0,1 proc. na plusie. Po południu tuż nad kreską pozostawały także główne amerykańskie indeksy.
Obroty na GPW wyniosły blisko 900 mln zł, z czego 653 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Tym razem największy handel odbywał się na walorach PZU (86 mln zł) - zbliża się dzień przyznania prawa do dywidendy.
W ujęciu sektorowym zniżkowało 6 z 15 indeksów, przy czym na większości z nich spadki były niewielkie a największą zmianę zanotowały leki (-2,4 proc.).
Rosło przede wszystkim górnictwo (+1,9 proc.) i informatyka (+1,1 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.