Czy Mysłowice i Rybnik straciłyby pieniadze z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Wiceminister twierdzi, że prywatne inwestycje górnicze nie powinny przeczyć korzystaniu z FST

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jak przypomniała we wtorkowym komunikacie rzeczniczka Urzędu Miasta Agnieszka Skupień, prezydent Piotr Kuczera podejmuje szereg działań mających na celu zablokowanie planów spółki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prywatne inwestycje górnicze nie powinny przeczyć korzystaniu z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) przez regiony, na których terenie realizowane są takie projekty - ocenił w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Sprawa ewentualnego wyłączenia wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionów, subregionów czy powiatów, w których może być rozwijane - na podstawie wydanych przez resort klimatu i środowiska koncesji - wydobycie węgla, budzi niepokój części samorządowców i parlamentarzystów z woj. śląskiego.

Dotyczy to m.in. Mysłowic, gdzie prywatny inwestor ma już koncesję na wydobycie węgla. W rozmowie z PAP w kuluarach 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister Buda wyraził przekonanie, że również to miasto będzie mogło skorzystać ze środków FST.

- Mysłowice będą uczestniczyły, absolutnie będziemy się starali ich ująć w tym. Według mnie wszystko, co dzieje się w sektorze prywatnym, nie powinno temu przeczyć - powiedział Buda.

Nie ma przepisu, który by zakazywał partycypacji w FST w związku z wydaniem koncesji na tę czy inną prywatną inwestycję - tłumaczył wiceminister, podkreślając, iż nowe koncesje wydobywcze dotyczą podmiotów prywatnych, a nie spółek Skarbu Państwa.

Nowe koncesje dotyczą prywatnych inwestorów, którzy występują zgodnie z polskimi przepisami o uzyskanie koncesji, i nie ma podstaw prawnych, żeby takiej koncesji odmówić - wyjaśnił Waldemar Buda.

Zaznaczył, iż żadne unijne przepisy nie wskazują, że jakakolwiek nowa odkrywka czy nowa koncesja wykluczałaby partycypację w środkach z FST.

- Oczywiście to nie ułatwia dyskusji, ale mamy to przepracowane z Komisją - jest tam świadomość tego, że to jest trochę poza decyzyjnością rządu w tej sprawie. Natomiast z punku widzenia tego, nad czym mamy kontrolę, czyli spółek Skarbu Państwa i corowego sektora wydobywczego - nikt nie zamierza tutaj żadnej inicjatywy otwierać; my nie podejmujemy takich inicjatyw - zapewnił Waldemar Buda.

Myślę, że zasięg geograficzny (Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - PAP) będzie obejmował sześć regionów - podsumował wiceszef resortu funduszy.

Na Śląsku rozważane są obecnie dwa prowadzone przez prywatnych inwestorów projekty górnicze będące na różnych etapach procedowania. Dotyczą złoża Brzezinka w Mysłowicach (gdzie wydano już koncesję) i złoża Paruszowiec w Rybniku, gdzie wydano decyzję środowiskową; wniosek koncesyjny nie został jeszcze formalnie złożony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.