Prywatne inwestycje górnicze nie powinny przeczyć korzystaniu z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) przez regiony, na których terenie realizowane są takie projekty - ocenił w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Sprawa ewentualnego wyłączenia wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionów, subregionów czy powiatów, w których może być rozwijane - na podstawie wydanych przez resort klimatu i środowiska koncesji - wydobycie węgla, budzi niepokój części samorządowców i parlamentarzystów z woj. śląskiego.
Dotyczy to m.in. Mysłowic, gdzie prywatny inwestor ma już koncesję na wydobycie węgla. W rozmowie z PAP w kuluarach 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister Buda wyraził przekonanie, że również to miasto będzie mogło skorzystać ze środków FST.
- Mysłowice będą uczestniczyły, absolutnie będziemy się starali ich ująć w tym. Według mnie wszystko, co dzieje się w sektorze prywatnym, nie powinno temu przeczyć - powiedział Buda.
Nie ma przepisu, który by zakazywał partycypacji w FST w związku z wydaniem koncesji na tę czy inną prywatną inwestycję - tłumaczył wiceminister, podkreślając, iż nowe koncesje wydobywcze dotyczą podmiotów prywatnych, a nie spółek Skarbu Państwa.
Nowe koncesje dotyczą prywatnych inwestorów, którzy występują zgodnie z polskimi przepisami o uzyskanie koncesji, i nie ma podstaw prawnych, żeby takiej koncesji odmówić - wyjaśnił Waldemar Buda.
Zaznaczył, iż żadne unijne przepisy nie wskazują, że jakakolwiek nowa odkrywka czy nowa koncesja wykluczałaby partycypację w środkach z FST.
- Oczywiście to nie ułatwia dyskusji, ale mamy to przepracowane z Komisją - jest tam świadomość tego, że to jest trochę poza decyzyjnością rządu w tej sprawie. Natomiast z punku widzenia tego, nad czym mamy kontrolę, czyli spółek Skarbu Państwa i corowego sektora wydobywczego - nikt nie zamierza tutaj żadnej inicjatywy otwierać; my nie podejmujemy takich inicjatyw - zapewnił Waldemar Buda.
Myślę, że zasięg geograficzny (Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - PAP) będzie obejmował sześć regionów - podsumował wiceszef resortu funduszy.
Na Śląsku rozważane są obecnie dwa prowadzone przez prywatnych inwestorów projekty górnicze będące na różnych etapach procedowania. Dotyczą złoża Brzezinka w Mysłowicach (gdzie wydano już koncesję) i złoża Paruszowiec w Rybniku, gdzie wydano decyzję środowiskową; wniosek koncesyjny nie został jeszcze formalnie złożony.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.