Przy zdecydowanej przewadze strony sprzedającej na rynkach zagranicznych, także krajowe indeksy poddały się przecenie. Po dwóch dniach spadków WIG i WIG20 oddały mocne poniedziałkowe wzrosty, a pierwszy raz w tym tygodniu korektę zanotowały także małe i średnie spółki. W gronie blue chipów nad kreską utrzymał się Tauron, a do wzrostów powróciło JSW.
- Dzisiejsza sesja była kontynuacją wczorajszego cofnięcia na warszawskim parkiecie, co jest konsekwencją gorszych nastrojów panujących na światowych rynkach. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie narasta presja inflacyjna, która może przyczynić się do zaostrzenia polityki monetarnej i ograniczenia skupu aktywów. Pod tym względem istotnie będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego - powiedział analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.
- Wśród europejskich indeksów dość mocno stracił niemiecki DAX (-1,4 proc.), który cofnął się do dolnego ograniczenia ponad miesięcznej konsolidacji w przedziale 15 600-16 000 pkt. Dodatkowo rosnące od początku sierpnia oprocentowanie amerykańskich obligacji skarbowych coraz mocniej zachęca do przepływu kapitału w kierunku rynku długu - dodał.
Za środowym zamknięciu WIG20 stracił 1,26 proc. i wyniósł 2364,63 pkt, a WIG zniżkował o 1,15 proc. do 70970,40 pkt. Oba indeksy notowały drugą spadkową sesję i z nawiązką oddały mocne poniedziałkowe wzrosty. Do ich grona dołączył także mWIG40, który spadł o 1,29 proc. do 5256,49 pkt. Małe spółki po wyznaczeniu 14-letniego maksimum zanotowały jedynie kosmetyczną korektę, zniżkują w środę 0,02 proc. do 21 404,85 pkt.
W trakcie trwania sesji na warszawskim parkiecie krajowi inwestorzy nie doczekali się publikacji komunikatu po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
W momencie zamknięcia notowań na GPW traciły niemal wszystkie główne indeksy w Europie, w tym jeden z największych spadków notował DAX - tracił 1,4 proc.
W USA lekką korektę kontynuował S&P 500, zniżkując po południu o 0,3 proc., a po serii czterech dni wzrostów do spadków dołączył Nasdaq - indeks technologiczny szedł w dół o 0,8 proc.
Obroty na GPW przekroczyły 1 mld zł, z czego 784 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
W ujęciu sektorowym rosły tylko 3 indeksy, a najmocniejsze spółki spożywcze zwyżkowały o 0,5 proc.
W gronie pozostałych 17 branż spadkom przewodziły informatyka, producenci gier i telekomy - wszystkie traciły nieco ponad 2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.