Jedną z popularnych technik łączenia różnych płaskich elementów jest nitowanie przy użyciu specjalnych nitów. Czym są nity, jakie są ich rodzaje i jak przebiega proces nitowania? Czy nitowanie jest jeszcze stosowane i kiedy znajduje swoje zastosowania?
Nity - gdzie są używane?
Nity są metalowym elementem konstrukcyjnym, używanym przy nitowaniu. Ich zastosowaniem jest łączenie ze sobą płaskich elementów metalowych, ale także tworzyw sztucznych czy skór. Nit w swojej najbardziej podstawowej formie występuje w postaci krótkiego pręta, który zakończony jest łbem, a z drugiej strony zakuwką. Nity doskonałej jakości i w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie internetowym: https://norsteel.pl.
Rodzaje nitów
Nity występują w co najmniej kilku rodzajach. Jednym z nich są nity wpuszczane, które wpuszcza się obustronnie w otwór. Łączone w ten sposób powierzchnie są całkiem płaskie i nie zawierają żadnych wybrzuszeń. Innym rodzajem nitów są nity rowkowane. Stosuje się je w otworach nieprzelotowych dzięki zastosowaniu rowkowania. Nity z łbem kulistym mają bardzo niski profil, nadają się doskonale do wszelkich zastosowań. Najbardziej powszechne są nity standardowe. Nity otwarte używane są do zastosowań niskoobciążeniowych, nity zamknięte natomiast sprawdzają się nawet w bardziej wymagających warunkach. Innym rodzajem nitów są nity rozprężne, które mają bardzo dużą siłę zacisku, są odporne na rozciąganie. Kolejnym rodzajem nitów są nity zrywalne (https://norsteel.pl/nity-zrywalne-z-kolnierzem-standardowym-alu-stal/), wykonane często ze stali kwasoodpornej. Zawierają dodatkową uszczelkę, która gwarantuje idealną szczelność.
Standardowe nity najwyższej jakości znajdziesz tutaj: https://norsteel.pl/kategoria/nasza-oferta/nity/nity-standardowe/kolnierz-standardowy/.
Na czym polega proces nitowania?
Nitowanie jest techniką łączenia elementów. Przez długi czas była to główną metoda łączenia wszelkich metalowych elementów konstrukcyjnych. Dzisiaj, pomimo możliwości innych technik połączeń, jak np. połączeń spawanych i zgrzewanych, nitowanie nadal jest często stosowane. Proces nitowania polega na wyciąganiu pręcika nitu z dużą siłą, podczas którego nit ulega zgrubieniu, a jego pręcik zostaje zerwany. Dzięki temu dwie powierzchnie zostają ze sobą połączone w sposób trwały.
Nitowanie może być zastąpione poprzez skręcanie, wówczas konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych podkładek stalowych, które znajdziesz tutaj: https://norsteel.pl/podkladki-nord-lock-stalowe/.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.