Fernando Alanis prezydent Meksykańskiej Izby Górniczej (CAMIMEX) przewiduje, że tegoroczne inwestycje w gospodarkę surowcową przekroczą 5 mld USD, co stanowi wzrost o 41,5 proc. w porównaniu z 2020 r., kiedy wyniosły 3,5 miliona dolarów i były one najniższe od dziesięciu lat.
Było to spowodowane dwumiesięcznym zatrzymaniem przemysłu wydobywczego podczas pandemii. Prezydent Alanis zwrócił uwagę na znaczenie przemysłu wydobywczego i podkreślił, że był on świetnym motorem napędowym meksykańskiej gospodarki w tych niespokojnych czasach, dodał: że „Pomimo trudnej sytuacji, przez którą przechodzi świat z powodu pandemii COVID-19, meksykańskie firmy wydobywcze nie przestały generować stabilnych, wysokiej jakości miejsc pracy, z wynagrodzeniami o 36 procent wyższymi niż średnia krajowa”.
Zaznaczył, że inwestycje górnicze spadły w 2020 roku tylko o 19 procent w porównaniu do 2019 roku, a wydobycie jest ściśle powiązane z łańcuchami dostaw dla działalności uważanej za niezbędne dla takich sektorów, jak chemia, żywność i energetyka.
Alanis poinformował również, że tworzenie miejsc pracy w branży nie pozostało w tyle. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r. utworzono łącznie 40 895 nowych bezpośrednich miejsc pracy oraz około 2 mln pośrednich miejsc pracy. Sektor wydobywczy w Meksyku stanowi około 2,3 procent PKB kraju i 8,3 procent PKB przemysłu.
Pomimo polityki prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, która nie zezwala na nowe koncesje na wydobycie, inwestycje związane z poszukiwaniem nowych złóż surowców wzrosną w tym roku o 14 proc. i wyniosą około 385 milionów dolarów. Wartość górniczej produkcji zwiększyła się w tym roku o prawie jedną czwartą, osiągając około 13 miliardów dolarów dzięki rosnącym cenom metali.
Tak znacząca rola górnictwa w gospodarce Meksyku nie jest przypadkiem. To 15 kraj na liście największych gospodarek na naszym globie. Jego górnictwo według amerykańskiej agencji USGS zajmuje 10. miejsce, pod względem skali wydobycia surowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.