Rozpoczęły się rozmowy na temat projektu Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa - przekazało w środę, 1 września, Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Jak przekazał we wtorek resort aktywów państwowych, rozmowy na temat projektu Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa rozpoczęły się 1 września w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie.
Wszystkim stronom uczestniczącym w rozmowach zależy na wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla pracowników objętych procesem transformacji - czytamy we wtorkowym komunikacie resort. Rozwiązania wypracowane w ramach poszczególnych zespołów eksperckich mają być omówione na spotkaniu plenarnym w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, zaplanowanym na drugą połowę września 2021 r.
Przypomniano, że projekt Umowy został przekazany przez stronę społeczną na ręce wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego 23 sierpnia br. Po omówieniu głównych założeń projektu Umowy Społecznej uzgodniono, że dalsze prace na jej treścią prowadzone będą w ramach zespołów eksperckich, które zajmą się zagadnieniami z zakresu prawa pracy, zmian legislacyjnych oraz transformacji regionów - przekazano.
W środowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej, strony społecznej oraz strony pracodawców Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej i Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego - dodano.
W opublikowanym w maju dokumencie Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce, wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa MAP zawarło koncepcję wydzielenia z grup kapitałowych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.