Od środy, 25 sierpnia, mają rozpocząć się przejazdy testowe tramwajów na modernizowanej głównej linii Częstochowy - zapowiedziały w poniedziałek, 23 sierpnia, władze miasta. Według wcześniejszych informacji ich powrót do normalnego kursowania przewidziano we wrześniu.
Chodzi o dobiegającą końca przebudowę infrastruktury tramwajowej w Częstochowie, największą od czasu wyjechania tam na tory pierwszego tramwaju 60 lat temu. Planowane jeszcze niedawno do połowy 2021 r. przedsięwzięcie miasto prowadzi przy wsparciu funduszy unijnych.
W poniedziałek rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Maciej Hasik podał, że jednym z ostatnich elementów prac torowych było układanie zielonego torowiska na odcinku śródmiejskim, w ciągu al. Kościuszki, pomiędzy ul. Jasnogórską a al. Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie główne prace torowe i sieciowe mają zakończyć się na dniach.
- Dzięki temu mogą rozpocząć się testy obciążeniowe na nowej trasie z wykorzystaniem składów tramwajowych. Start przejazdów testowych zaplanowano na środę, 25 sierpnia; według założeń potrwają do końca miesiąca. Wszystkie testy odbędą się bez pasażerów. Prosimy o niepróbowanie wsiadania do tramwajów testowych zatrzymujących się w okolicy przystanków - zaapelował Hasik.
Dodał, że w poniedziałek do użytku oddano nowy budynek punktu obsługi pasażera na terenie pętli tramwajowej przy ul. Fieldorfa-Nila, w dzielnicy Północ. W budynku znajdują się dwa okienka kasowe umożliwiające transakcje bezgotówkowe i sanitariaty dostępne dla pasażerów. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Termin ponownego uruchomienia stałej komunikacji tramwajowej w całym mieście uzależniony jest od wyników testów. O efektach poinformujemy niebawem. Ponadto zarówno przy budynkach zaplecza, jak i przy linii tramwajowej do końca września potrwają prace wykończeniowe, roboty związane z instalacją zieleni, budową małej architektury, niezbędnymi odtworzeniami i sprzątaniem - zapowiedział Hasik.
Zasadnicze prace wzdłuż al. Pokoju w południowych dzielnicach Raków, Dąbie i Kucelin trwały w 2019 r. Następnie przeniosły się na wiodącą do centrum al. Niepodległości, a w 2020 r. - najpierw do dzielnic północnych, a pod koniec ub.r. na przecinające ścisłe centrum miasta al. Kościuszki i al. Wolności.
W tym roku początkowo zakres robót nie obejmował skrzyżowań, lecz odcinki między nimi. Później jednak rozpoczęto prace na skrzyżowaniach, wiążące się z istotnymi zmianami organizacji ruchu. Od czerwca etapami był zamykany przejazd przez torowisko w ciągu al. Jana Pawła II (DK46).
Miasto u progu tegorocznego sezonu budowlanego przypominało deklarację wykonawcy z ub.r. dotyczącą gotowości zgłoszenia inwestycji do odbiorów w połowie br. W tym kontekście sygnalizowano, że tramwaje mogą ruszyć w wakacje. Potem jednak wykonawca zgłaszał przedłużenia prac wobec m.in. problemów z dostawami. O wrześniowym terminie wznowienia ruchu tramwajowego miasto informowało 10 sierpnia br.
Skutkująca utrudnieniami unijna inwestycja obejmuje niemal cały fragment (13,8 km) starszej, podstawowej linii tramwajowej w Częstochowie: między pętlą przy al. Pokoju w dzielnicy Raków a pętlą przy ul. Fieldorfa-Nila i al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Wartą 114,5 mln zł brutto umowę na te prace podpisało z konsorcjum NDI-Balzola w maju 2018 r. Realizacja po projektowaniu ruszyła wiosną 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.