Niemal sto osób zatrudnia tego lata Kopalnia Złota w Złotym Stoku. W skali liczącego nieco poniżej trzy tysiące mieszkańców miasteczka jest ona znaczącym pracodawcą. Problem w tym, że popyt na pracowników wykazuje coroczne wahania sezonowe, związane z sezonowością napływu osób odwiedzających starą kopalnię.
Od początku roku do minionej niedzieli, 22 sierpnia, złotostocką kopalnię odwiedziło ponad 122 tysiące osób. Pod koniec zimy i wiosną frekwencja była śladowa, np. w marcu wynosiła około 1 tys., w kwietniu 2 tys. Potem stopniowo rosła: w maju osiągając poziom 11 tys., a w czerwcu 21 tys. W miesiącach letnich liczba przyjeżdżających była już znacznie większa - w lipcu 2021 r. do złotostockiej kopalni przyjechało 43 616 turystów, a od 1 do 22 sierpnia - 41 262 osoby.
- Widać, że ludzie nadrabiają to, co stracili. Boją się też, że zostaną znowu zamknięci w domach. Nie są roszczeniowi, cieszą się, że mogą coś zwiedzić. Wzrosła sprzedaż pamiątek i jedzenia - opowiada Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota sp. z o.o. w Złotym Stoku.
Sama Kopalnia Złota zatrudnia obecnie 67 osób, natomiast 24 osoby obsługują podległa kopalni Osadę Górniczą. Kolejne 5 osób ma pod sobą drugą podziemną atrakcję Złotego Stoku, jaką jest Sztolnia Ochrowa. Jest to zabezpieczona kilka lat temu pozostałość po innej kopalni, odległej od Kopalni Złota o kilkaset metrów. Sztolnię Ochrową w trakcie wakacji letnich odwiedza dziennie około sześciuset osób, a bywały dni, kiedy było ich tysiąc dwieście.
Co ciekawe, liczba odwiedzających kopalnię w samym tylko sierpniu już teraz jest większa od tej, jaką zanotowano w sierpniu 2020 r. oraz w analogicznym miesiącu roku 2019.
W tym roku minęła dwudziesta piąta rocznica udostępnienia wyrobisk nieczynnej kopalni arsenu i złota. Na razie nie zorganizowano z tej okazji żadnych obchodów jubileuszowych. W planach jest natomiast wymiana szyn i podkładów górniczej kolejki w Sztolni Czarnej Dolnej. Prace te przypuszczalnie będą mogły być zrealizowane nie wcześniej, niż jesienią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.