Ukończyłeś szkołę średnią, zawodową lub technikum? Nie wiesz jak napisać CV nie mając żądnego doświadczenia zawodowego? Ten artykuł jest dla Ciebie.
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
Nierzadko słyszy się, że brak doświadczenia zawodowego sprawia, iż kandydat go nie posiadający nie jest atrakcyjny w oczach pracodawcy. To nie do końca prawda. Wielu zatrudniających poszukuję osób młodych na początku swojej kariery zawodowej. Pracownicy z dużym doświadczeniem będą mieć przeważnie wyższe wymagania finansowe od młodych osób szukających pracy, po za tym młodzi ludzie po szkole nie mają jeszcze wyrobionych złych nawyków w pracy i przeważnie szybciej wchłaniają wiedzę praktyczną. Trzeba też pamiętać o tym, że corocznie edukację w Polsce na wybranym przez siebie poziomie kończy setki tysięcy osób. Większość z nich podobnie jak Ty nie podejmowała się wcześniej żadnej pracy. Ważne jest, aby w CV uwypuklić swoje mocne strony. Pisząc swoje pierwsze CV, powinniśmy w nim koniecznie umieścić:
Umiejętności twarde (kompetencje specjalistyczne) są często najistotniejszym punktem w CV osób bez doświadczenia zawodowego. Staraj się być szczegółowy, konkretny i podawać swoje poziomy zaawansowania w danej dziedzinie. Oto przykładowa lista umiejętności twardych:
• biegła obsługa komputera i urządzeń biurowych,
• prawo jazdy kat. B,
• język angielski - poziom średnio-zaawansowany (C1),
• znajomości języków programowania (Java, Python),
• zaawansowana znajomość narzędzi pakietu Office,
• znajomość technik sprzedaży.
5. Wykształcenie. Tutaj podaj informacje na temat ostatnie ukończonej przez Ciebie szkoły np. Technikum Drogowe w Poznaniu lub Zasadnicza Szkoła Zawodowa we Wrocławiu. Nie wymieniaj nazw ukończonej szkoły podstawowej czy gimnazjum, gdyż te informacje nie interesują Twojego potencjalnego pracodawcy.
6. Zainteresowania. Mogą zadecydować o tym, czy ostatecznie zostaniesz przyjęty do pracy. Postaraj się wymieniać takie, które są związane ze stanowiskiem, na które kandydujesz.
Jak napisać CV bez doświadczenia po liceum?
Wróćmy teraz do pominiętej uprzednio sekcji CV dotyczącej doświadczenia zawodowego. W przypadku gdy zakończyłeś swoją edukację na etapie liceum, warto tu wspomnieć o wykonywanych przez Ciebie pracach dorywczych lub wakacyjnych zajęciach. To, że Ci za coś nie zapłacono, nie oznacza, że nie zyskałeś cennych kompetencji. Jeżeli brałeś udział w wolontariacie, zaznacz to w rubryce o doświadczeniu zawodowym, jakbyś wykonywał pracę. Opisz czynności, jakie tam wykonywałeś i jakie udało Ci się dzięki temu nabyć umiejętności. Często doświadczenie nabyte w trakcie działalności non-profit jest bardzo przydatne w pracy na stanowisku, na jakie kandydujemy.
Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia po technikum?
Pisząc CV do pierwszej pracy, nieco łatwiej jest wypełnić sekcję dotyczącą doświadczenia zawodowego, gdy jest się absolwentem technikum. Każdy uczeń tego typu szkoły jest zobowiązany do odbycia praktyk, które wdrożą go w realia danego zawodu. Przykładowo uczęszczając do Technikum Informatycznego, możesz odbyć praktyki w firmie IT. Wymień konkretne czynności, które tam wykonywałeś i jakie nabyłeś tam umiejętności. Są to niezwykle cenne informacje dla Twojego potencjalnego pracodawcy.
Jak napisać CV po szkole zawodowej?
Podobnie jak przypadku technikum tu również będzie Ci łatwiej niż absolwentom liceum wypełnić sekcje dotycząca doświadczenia zawodowego. Warunkiem ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej jest odbycie stażu lub praktyk. Opisz krótko doświadczenie, jakie udało Ci się nabyć i jaki zakres obowiązków wykonywałeś. Wyszczególnione w CV kompetencje zdobyte podczas praktyk z pewnością pomogą Ci w znalezieniu pracy w Twoim zawodzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.